První prosincový den si lidé na celém světě připomínají jako Světový den boje proti AIDS. Má zvýšit povědomí o této zákeřné nemoci, způsobené virem HIV, a upoutat pozornost k problémům souvisejícím s epidemickým šířením onemocnění AIDS.
Související článek: Městem pojede Tramvaj proti AIDS
V naší republice žije nyní 2539 lidí, převážně mladých mužů, s diagnózou HIV pozitivní. U 445 z nich už propuklo onemocnění AIDS.
Nejmladší dvacet let
„V Moravskoslezském kraji evidujeme od roku 1988 k dnešními dni celkem 181 HIV pozitivních osob. Z tohoto počtu je 156 infikovaných mužů a 25 žen," uvedl Radim Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě. Jak doplnil, letos přibylo v kraji 12 nově diagnostikovaných HIV pozitivních osob, z toho v 11 případech šlo o muže.
„Deset mužů uvedlo homosexuální orientaci a jeden muž heterosexuální. U tří byla současně prokázána i nákaza syfilidou," dodal Mudra s tím, že nejmladšímu bylo v době stanovení diagnózy dvacet let.
Infekce HIV virem a nemoc AIDS se neustále šíří, přestože riziko lze snížit na naprosté minimum. Až v 90 procentech případů k nákaze dochází nechráněným sexuálním stykem s HIV pozitivní osobou. Mezi infikovanými převládají muži mající sex s muži, nejčastěji ve věku 25 až 34 let.
Náklady rostou
Výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny za léčbu pacientů s HIV stouply za posledních pět let o více než sto milionů korun, což představuje nárůst bezmála 70 procent. Počet klientů s touto nemocí se přitom za stejnou dobu zvýšil o 27 procent.
„Důvod, proč náklady rostou rychleji než počty nemocných, spočívá v tom, že pacientům jsou dostupné stále modernější a účinnější léky, které ovšem také stojí více peněz," vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.
Jak doplnil, průměrné náklady na péči o jednoho klienta s HIV přesáhly u VZP loni 186 tisíc korun. Ještě v roce 2010 to přitom nebylo ani 140 tisíc. Jen na léčbu 76 HIV pozitivních klientů Moravskoslezského kraje loni vydala 10,35 milionu korun.