Již v šestnácti letech je Kateřina Peterková someliérkou, jezdí na české i mezinárodní soutěže a víno umí zkušeně prezentovat a připravit. Víno vnímá jako zajímavost, kousek umění, ne jako prostý alkohol. A tak se zdá, že ani nelituje vzorků, které končí kvůli jejímu nízkému věku v plivátku. Profesionálové víno také vyplivují a čistí si chuťové pohárky vodou před další ochutnávkou, aby se jim chutě a vůně nesmíchaly.

NEJRADĚJI MÁ SEKTY A ČESKÉ RŮŽOVÉ

Na stěně malé someliérské učebny ve Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce, kde Katka studuje, visí plakát s výčtem desítek možných chutí, které znalci ve víně nacházejí. „Některé z chutí už poznáme i my, mladí someliéři, i když jsem toho ještě tolik neochutnala,“ tvrdí Katka. Rajče, lanýž či odlakovač na nehty? I takové vůně se podle someliérů občas linou z nápoje králů.

„Nejraději mám šumivá vína. Ale z tichých potom růžová, protože jsou příjemně ovocná a sladká. Také mám radši vína moravská než nějaké zahraniční značky, zůstávám u domácích výrobců,“ prozrazuje začínající specialistka na víno, která by přesto ráda navštívila francouzskou Champagne – domov proslulých francouzských sektů. Kateřina začala víno objevovat v sommeliérském kroužku, a to už od prvního ročníku na střední škole.

Bleší trh na Černé louce v Ostravě.
Bleší trh na Černé louce: Milostivá, udělám vám dobrou cenu
Natáčení studentského filmu Hrozny na haldě Ema, 12. května v Ostravě.
Filmaři dotočili poslední scény příběhu Hrozny

„Když jsem si pak shodou okolností našla přítele z vinařské rodiny, navštívila jsem vinařskou obec Blatnice. Byla jsem se podívat na vinohradu i ve sklípcích a hodně mě to nadchlo,“ popisuje Katka. Stále do kroužku jednou týdně dochází.

SOMMELIÉRSTVÍ NENÍ JEN O DEGUSTACI

Na soutěže se současná studentka druhého ročníku učí ve svém volném čase. „Zaměřuji se vždy na téma dané soutěže a nastuduji to, co se na soutěži očekává,“ přiznává letošní stříbrná účastnice mezinárodní soutěže Gastro Kroměříž 2018. Dopředu ví, kdo je sponzorem soutěže a čí vína se tedy budou podávat. Vyplatí se být připraven a vědět o výrobci vše. Když jede poměřovat síly s dalšími mladými znalci vína na Moravu, stává se odborníkem na moravské vinařské oblasti a vesnice. Ví, kteří vinaři v jednotlivých obcích jsou, a zná nejvýznamnější viniční tratě.

Na soutěžích zaměřených na světové vinařství už ji čekají tvrdší oříšky. Co stojí ve vinařských zákonech Francie nebo Itálie? A které hrozny na zeměkouli vidí jako první východ slunce? S podobnými chytáky se musí popasovat. Kvalitu vína či sektu pak umí Katka na soutěžích ověřit podle vůně, barvy i chutě. Odřezání kapsle a vytahování korku také vyžaduje trochu tréninku, aby mladá sommeliérka docílila větší elegance.

Přestože by se mohla v budoucnu sommeliérstvím ve velkých městech živit, žádné plány zatím Kateřina nemá. Mimo zálibu ve víně ještě hraje závodně stolní tenis a v poslední době si oblíbila fotografování. „Nic neplánuju a nechám na náhodě, kam mě osud zavede,“ uzavírá Katka s úsměvem.

K TÉMATU

JAK SI VYCHUTNAT ČERVENÉ VÍNO PODLE KATEŘINY: Sommeliér si nejdříve nachystá inventář potřebný pro vinný zážitek – vybrané víno, proutěný dekantační košík na láhev, vývrtku se zabudovaným nožíkem, karafu a číše podle typu servírovaného vína, čistý bílý příručník, svíčku a odkládací talířky na korek, sirku a odřezanou kapsli.
Pomocí nožíku odstraní sommeliér kapsli z hrdla láhve, protože otevírání pomocí připraveného odtrhovacího proužku není profesionální. Po navrtání a vytažení korku k němu musí přičichnout a zkontrolovat, zda je v pořádku. Na podšálku přinese korek zákazníkovi, který rozhodne, zda může sommeliér víno dále připravit a degustovat. V degustační části posoudí sommeliér víno zrakem – prozkoumá barvu oproti bílé látce příručníku – čichem a vzápětí ho i ochutná.

VYVÍNĚNÍ SKLENIC POSUNE SMYSLOVÝ ZÁŽITEK NA VYŠŠÍ ÚROVEŇPřed naléváním vína je dobré sklenice nejdříve takzvaně „vyvínit“, tedy krouživými pohyby pokrýt trochou vína vnitřní stěny sklenice a karafy. Vůně se tak lépe rozvine a zákazník má z nápoje větší požitek. Nejintenzivnější je totiž vůně z prázdné skleničky. K servírování červeného vína patří ještě mezikrok dekantace. Nastává čas pro zapálenou svíčku. Nad ni umístí sommeliér hrdlo láhve a přelévá víno do již vyvíněné karafy. Procesem dekantace se odstraní případný depot – vinný kámen.

Můžete ho vidět převážně u starších ročníků vín na spodní straně korku ve formě malých bílých krystalků. Jako poslední krok nalije Katka trochu vína zákazníkovi, kterému víno na začátku prezentovala. Pokud víno schválí, nalévá sommeliér dalším hostům dle společenských pravidel. Na závěr Katka dolije víno hostovi, který víno degustoval. Teď už na stole chybí jen husa s červeným zelím a karlovarským knedlíkem.

Autor: Markéta Sulková

Festival. Lidé, kteří zavítají na Burger festival, měli z čeho vybírat.
OBRAZEM: Burger festival v Ostravě přilákal tisíce lidí
Vizualizace Černé kostky.
Kultura v Ostravě prožívá zlaté časy. Bude se stavět