Za tmy do školy, za tmy ze školy – podzimní a zimní období, kdy se pozdě rozednívá i brzy stmívá, a navíc většinou přes den panuje nevlídné počasí, patří z hlediska dopravní bezpečnosti dětí mezi ta nejrizikovější.

„Čím lépe je chodec vidět, tím menší je riziko nehody. Správné a dostatečné osvětlení přechodů pro chodce pomáhá výrazně zvyšovat bezpečnost zejména pro děti a seniory. Obce a města mohou od Nadace ČEZ prostřednictvím grantu Oranžový přechod získat na moderní osvětlení přechodu až 120 000 korun, žádost je třeba podat do 27. dubna,“ upozorňuje mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Jen za loňský rok Nadace ČEZ podpořila vznik 17 bezpečnějších přechodů. Na severu Moravy vloni díky podpoře energetiků nasvítili přechody v Bohumíně, Havířově a v Oticích, další už schválené projekty dokončují ve Frenštátě pod Radhoštěm a v Čeladné.

„Obce v drtivé většině případů chtějí bezpečnější přechody zejména v blízkosti škol a školek, protože malé děti patří k nejohroženějším skupinám chodců. Oranžové přechody ale vznikají třeba i u autobusových a vlakových nádraží, kde zvyšují bezpečnost lidí spěchajících ještě za tmy do práce nebo z práce, případně u nemocnic, kde chrání zejména seniory a osoby se sníženou mobilitou. O grant je i po letech stále velký zájem,“ uvádí ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Napříč Českou republikou už funguje 215 Oranžových přechodů, další jsou v realizaci.

Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za posledních 20 let podpořila napříč regiony každý rok v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun.