Zatím tříměsíční nájemné „odpustil" městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz podnikatelům v už sedmý měsíc rozkopané Nádražní ulici.

„Po zahájení první etapy oprav mezi křižovatkami Nádražní s ulicemi Stodolní a 30. dubna se na úřad obrátila řada podnikatelů se žádostí o snížení nebo prominutí předepsaného nájemného. Tyto žádosti dokládali nižšími tržbami, dokumentací prokazující ztížený přístup do prodejen a úřadoven, a také zhoršenou dostupností vyplývající z omezení dopravy," řekla starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová (Ostravak) a dodala, že se proto rozhodli prominout část nájemného celkem 16 podnikatelům, kteří ale museli splnit stanovené podmínky.

„Jejich podnik musel mít vchod z Nádražní ulice a výše ročního nájemného musela činit více než patnáct set korun za metr čtvereční. Pro obvod to ale bude znamenat ztrátu celkem 930 tisíc korun," doplnila starostka. Obvod proto žádal o podporu město. „Víme, že drobní podnikatelé se kvůli rozsáhlé rekonstrukci potýkají s existenčními problémy, Moravské Ostravě proto poskytneme částku 500 tisíc korun," přiblížil primátor města Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Tyto peníze by pak podle obvodu mohly podnikatelům zajistit ještě další měsíc a půl bez placení nájmu.

Přemrštěné nájmy

Toto vstřícné gesto vůči obchodníkům vítá i opozice obvodu, nájmy v centru Ostravy jsou ale v nebytových prostorách podle ní nepřiměřeně vysoké.

„Roční příjem obvodu z tohoto pronájmu činí přes čtyřicet milionů korun. Je jasné, že obecné zlevnění by podnikatele podpořilo více a z centra města by pak neodcházeli," vysvětlil opoziční zastupitel a někdejší starosta centrálního ostravského obvodu Miroslav Svozil (ODS).

Samotní obchodníci se o budoucnost svých podniků i přes slevu z nájmu obávají.

Provozovatel květinářství Kopretina Jaromír Gombita nezakrývá, že jeho prodejna zažívá od letošního dubna nejtěžší období v patnáctileté historii.

Obchod dotují ze svého

„Je to velká bída, výrazně ubylo zákazníků a tržby šly prudce dolů," řekl Jaromír Gombita a dodal, že ani fakt, že mu byl za měsíce červenec, srpen a září odpuštěn nájem, podle něj nestačí pokrýt ztráty.

„Nejhorší to bylo v létě, teď lidí chodí nepatrně více, ale pořád je to tady hodně rozkopané, a problémy mám tudíž i se zásobováním. Slyšel jsem, že je šance, aby nám prominuli nájem ještě za jeden měsíc, budu věřit, že to vyjde, protože pomoc by to byla. Pokud bych ovšem prodejnu v poslední době nedotoval ze svých peněz, musel bych ji zavřít. Bylo by potřeba, aby město pomáhalo více. Jen se zkuste projít po Nádražní ulici a uvidíte, kolik prodejen to tu už zabalilo," poznamenal Jaromír Gombita.

Obchod dotuje ze „svého" i další podnikatelka v ulici, která navíc slevu z nájmu nemá.

„Naše nájemné je vstřícné, takže jsme nesplnili podmínky pro jeho prominutí. Každopádně jsem žádala alespoň o částečnou slevu, protože je to náročné. Obchod by mě neuživil, provozuji ho, protože si myslím, že Ostrava stylové a designové prodejny potřebuje," podotkla Petra Gherbetz, majitelka City Folklore Showroom, a poukázala na další možný problém.

Zásobování?

„Obrubníky, které na ulici nově vznikají, jsou moc vysoké, a v budoucnu tak budou mít všichni komplikované, ne-li nemožné zásobování svých prodejen. Zdá se, že rekonstrukce ulice bude mít i další dopady," uzavřela Petra Gherbetz.

Rekonstrukce Nádražní ulice se skládá ze dvou etap a celkově by měla skončit až v polovině příštího roku.