„Je to moje úplně první práce. Dříve jsem se jen starala o babičku, byla na mateřské, chodila na brigády. Je to pro mě nové a jiné, líbí se mi tady," popisuje jednatřicetiletá paní Zdeňka.

Ta také ve svačinárně nejvíce přispívá svými kulinářskými nápady, hlavně pomazánkami. V sociálním podniku Melivita pracovnice navrhují i vlastní receptury. Slané pokrmy pak zdobí zelenými bylinkami, jež pěstují za okny.

Ilustrační foto
Audit Deníku: Školu kariérní řád nespasí a dobrého učitele „nevyrobí"

„Připadlo mi to jako zajímavý projekt, hodně jsem o to místo stála. Práci jsem po mateřské nemohla najít čtyři a půl roku," pokračuje paní Marcela, jež obohacuje menu svačinárny například o jogurt s jablky, hrozinkami a skořicí. Tak jako ostatní kolegyně zde pracuje jen šest hodin.

„Pokud bude zájem, mohli bychom denně připravit až 260 svačin," upřesňuje paní Irena s tím, že ze současného sortimentu jdou nejvíc na odbyt tortilly se zeleninou a šunkou (ve firmách) a jogurtové či tvarohové pohárky s ovocem (ve školách).

Michal Fázik, Silvie Gajdová a Kristýna Lindovská z Trojhalí připravovali polévku Triga.
Zahradu Armády spásy provoněly polévky

S rozvozem pomáhají všechny pracovnice. „Ceny máme stanoveny tak, aby si mohly něco koupit i nejmenší děti. Chytré svačinky z našeho sociálního podniku přitom splňují takzvanou pamlskovou vyhlášku dovolující ve školách prodej jen zdravých potravin a menu schvaluje nutriční specialistka," uvádí projektová koordinátorka Kateřina Cyrusová z Diecézní charity ostravsko-opavské.

Zdravé svačinky se v jejím sociálním podniku vyrábějí v projektu podpořeném Operačním programem Zaměstnanost, realizovaným Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. Ten mj. zaručuje mzdy svačinářkám po dobu dvou let. Vedoucí výroby Michaela Konečná konstatuje, že jsou v Ostravě jedinou sociální firmou produkující uvedený sortiment.

Více o projektu Chytrá svačina se dočtete na internetových stránách www.chytrasvacina.cz.

Kulinářský festival přilákal tisíce lidí, kteří si mohli vybrat z nepřeberného množství jídla.
Když vaří mistři aneb Ostrava plná chuti nadchla i Zdeňka Pohlreicha