„Po celou dobu obnovy jsme Libušín stavěli všichni společně, s obrovským zájmem veřejnosti, médií a spolupracujících organizací. Jen první den si objekt prohlédlo více než šest set lidí,“ připomněl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Nechyběla prohlídka pro dárce, kteří se významnou měrou podíleli na obnově. Následně průměrně každý den, vyjma pondělí, zhlédlo Libušín na 650 návštěvníků.

Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Po celou dobu se průvodci setkávali s nadšenými turisty a obdivovateli díla Dušana Jurkoviče. Podle návštěvní knihy je vidět, že na Libušín zamířili lidé z celé České republiky, ze Slovenska a také několik zahraničních turistů,“ doplnil Jindřich Ondruš.

Památkově chráněnou chatu Libušín na Pustevnách zničil v noci na 3. března 2014 rozsáhlý požár. Jeho obnova započala v roce 2017 a podílelo se na ní více než dvě stě řemeslníků, restaurátorů a dalších odborníků. Přišla na 117,5 milionu korun. Vědeckou rekonstrukcí se podařilo vrátit stavbě podobu, kterou měla v roce 1925.

Návštěvníci, kteří se chtějí dovědět víc o obnově Libušína, mohou zhlédnout výstavu nazvanou Libušín znovuzrozený, jež je umístěná ve výstavním sále Sušáku v rožnovském Valašském muzeu v přírodě a je otevřená shodně s provozní dobou skanzenu.

Další připravovanou akcí bude odborná konference se stejným názvem – Libušín znovuzrozený. Uskuteční se ve dnech 22. a 23. října 2020.

Opravený Libušín, červen 2020: