Místo, kde se budou setkávat lidé a které bude žít. Tak by měla už v roce 2013 vypadat průmyslová památka Dolní oblast Vítkovic. Loni v říjnu rekonstrukci klíčových objektů národní kulturní památky slavnostně odstartoval happening s divadelním představením. A jaká je situace po roce?
„Pokračujeme ve vyřizování územních rozhodnutí a stavebních povolení. Stavby se připravují na tendry. Někdy je toto vyřizování zdlouhavější než samotná realizace,“ konstatoval Petr Koudela, ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovic, které má projekty na obnovu památky na starosti.

Kromě práce na projektech a nejrůznějších povolení se v areálu provedly sondážní práce. Došlo také k přesunutí exponátů z areálu do skladů, vráceny na místo budou po rekonstrukci. Aktuálně se pracuje uvnitř plynojemu, který byl očištěn a nyní se tam provádí nátěr proti korozi.

A jak se vlastně objekty v areálu změní? Vysoká pec č. 1 se promění v technickou „naučnou stezku“ s popisy míst a procesů, které se v nich odehrávaly, a bude na ní vybudována prohlídková trasa s rozhledem na Ostravu. Takzvaná VI. energetická ústředna by měla projít regenerací v interaktivní muzeum Svět techniky. Plynojem se změní na prostor, který bude mít čtyři podlaží a jeho součástí bude galerie, kavárna či sál pro patnáct set lidí.

„Žádný vážnější zádrhel zatím nenastal, vypadá to, že původní termíny budou dodrženy,“ uzavřel Petr Koudela, ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovic.

Další články kDolní oblasti Vítkovic ČTĚTE ZDE!