Univerzita Tomáše Bati, Fakulta technologická Zlín provedla v minulých letech výzkum: 99 procent dětí se rodí se zdravýma nohama. Když však přicházejí do 1. třídy základní školy, má již 30 procent dětí poškození nohou, které je v drtivé většině nevratné po zbytek života. Čím se tedy při výběru správné dětské obuvi řídit?

„Je potřeba dobře změřit nohu speciálním měřidlem a připočíst 12 milimetrů nad tuto míru. Šest milimetrů je pro růst nohy a šest milimetrů pro volnost v botě. U papučí stačí jen půl centimetru navíc, aby dítě nezakopávalo. Rozhodně nemačkáme špičku, nestrkáme dozadu vlastní prst, abychom zjistili nadměr, protože dítě prsty skrčí a stejně nic nezměříme,“ vysvětluje vedoucí prodejny www.detskeboty.cz v Biskupské ulici v Ostravě Ludmila Kvardová.

Dětská bota by měla mít pevnou patu a být do první třetiny dostatečně ohebná. Důležitá je kvalitní podrážka, široká stélka a materiál kůže nebo textil, rozhodně nic umělého. Dítě při zkoušení musí stát na obou nohou v mírném předklonu. Zdravotní nezávadnost a správné konstrukční vlastnosti garantuje u českých výrobků od roku 1997 dobrovolná certifikace. Obuv je označena logem žirafy.

„Boty se žirafkou jsme prodávali, ale mezi zákazníky nebyl o ně zájem. Byly těžké, široké a cena stejná jako u výrobků rakouských či italských obuvníků, které mají dost podstatnou přidanou hodnotu jsou hezké na první pohled. Navíc řada certifikátů je zaplacená, takže řídit se pouze tím, že když má bota logo žirafky, je to ta nejlepší bota široko daleko, je silně zavádějící. Chodí k nám maminky, kterým doporučil kupovat boty se žirafkou jejich pediatr, ale když samy vidí a hlavně dětem vyzkouší zahraniční botky, které splňují všechny požadavky a které mají v dané zemi rovněž certifikaci, je rozhodnuto,“ popisuje vedoucí prodejny, kde už boty se žirafkou pro nezájem ze strany zákazníků nekoupíte.

„Co se týká papučí, vedou plné papuče, ty textilní. Malým dětem kupují maminky jako přezůvky také sandálky s plnou patou, otevřené, kotníčkové, kožené. Drží ještě lépe než papuče a v prodejně je máme, přestože se jedná o otevřenou obuv, po celý rok,“ říká Ludmila Kvardová.

Rada pro nákup papučí do školky a školy zní: Nikdy nekupujte papuče s velkým časovým předstihem. Dítěti roste noha až dva centimetry za rok a každému jinak.

„Je potřeba růst nohy hlídat. Rozhodně by rodiče neměli kupovat dětem papuče takzvaně na výrost, s dvoucentimetrovým nadměrem. A nedopustit ani, aby dítě nosilo papuče, které ho tlačí. Zjistit se to dá poměrně snadno obkreslit nohu na papír, z boty vytáhnout vložku a přiložit. Nebo kdykoliv přijít nohu přeměřit,“ usmívá se vedoucí prodejny.

A dobrá zpráva na závěr: od září chystá prodejna seriál o dětských botách. Ve dvanácti videích, která budou zveřejněna na YouTube a na webových stránkách (www.detskeboty.cz), se rodiče dozvědí, nejen jak správně měřit dětskou nohu, ale také jak boty pro děti vybírat či ošetřovat.

K TÉMATU

Víte, že…
… jen občas je levá a pravá noha stejně dlouhá? Většinou je rozdíl v délce dosti výrazný až 6 mm.
… večer jsou nohy o hodně větší než ráno? Mají asi o 5 procent více objemu, jsou asi o 3 mm delší a zhruba 1 cm širší (proto je potřeba zkoušet obuv až ve druhé polovině dne).
… v poloze vestoje jsou nohy delší než v poloze vleže a vsedě? Podle váhy těla odpovídá rozdíl asi 3 až 6 mm (tedy nohy měřit zásadně v poloze stojící).
… při pohybu kvůli velké zátěži je noha o něco delší a zároveň se prsty u nohou posunou každým krokem o kousek dopředu? Proto by obuv měla být minimálně o 12 mm delší než noha.
… náklady na výrobu kvalitní dětské obuvi jsou téměř stejné jako na obuv pro dospělé? Kvalitní dětské boty nejsou levné. V naprosté většině případů levnými botami z tržiště můžete svým dětem poškodit nohy.