"Od čtvrtku 9. dubna 2020 do pondělí 13. dubna 2020 dorazilo do kraje ze zahraničí 52 obyvatel - z toho 14 ve čtvrtek, 13 v pátek, 13 v sobotu, 9 v neděli a 3 v průběhu Velikonočního pondělí do 18 hodin," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. 

Laboratoře AGELLAB, které jako první soukromé laboratoře v republice obdržely od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru.
Testy v sociálních službách v kraji byly negativní

Všichni museli na mobilních stanovištích projít odběrem vzorků, který zajišťovala Zdravotnická záchranná služba MSK a rovněž evidencí a jednáním s hygienikem Krajské hygienické stanice v Ostravě o podmínkách karantény, která jim byla nařízena. 

Video z rozvozu lidí, kteří se kvůli koronaviru vracejí ze zahraničí

Zdroj: Youtube

Hasiči pro tyto účely poskytují zázemí i ochranu ve svém mobilním operačním středisku v automobilu Ford Transit.

Lidé jsou následně rozváženi domů především autobusy společnosti Transdev, v menší míře je odvážejí policisté, hasiči či rodina “po vlastní ose”.

"Od čtvrtku tak transport hasičů využili čtyři lidé, osmadvacet odvezl autobus společnosti Transdev a dvacet osob se vrátilo domů vlastní dopravou," popisuje mluvčí hasičů. 

KŘÍŽEM krážem ostravskými ulicemi a obvody o Velikonočním pondělí.
PODÍVEJTE SE: Velikonoce v Ostravě: Šmigrust i po síti, sportovci v ulicích

Organizačně nejnáročnější a nejdelší je poslední plánovaný repatriační let, který v rámci celosvětového boje proti pandemii COVID-19 vypravilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR pro uvízlé české občany, doveze domů 329 dalších Čechů v průběhu tohoto týdne - z Jižní Koreje do Prahy odstartuje v úterý 14. dubna 2020 v poledne.

České ambasády nicméně i dále řeší situace jednotlivců či malých skupin Čechů v nejrůznějších zemích - info Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Celkem prošlo od 26. března přes mobilní repatriační stanoviště v Moravskoslezském kraji 271 obyvatel vracejících se ze zahraničí.

Rovnou stovku jich domů převezli svými vozy za zvýšených bezpečnostních podmínek hasiči, o jednoho více Transdev, 18 policisté a 52 osob využilo individuální odvoz. 

Ilustrační foto.
OHLÉDNUTÍ: Velikonoční pondělí na Ostravsku. Vojáci v ulicích i sněhová nadílka