Ta by totiž mohla zjistit u slonů, zda náhodou nemají zánět třeba na chodidlech, kterým mohou trpět zejména starší sloni.

Termokameru lze využít také u březích samic, v tomto případě to byla samice Vishesh. Pro nácvik byla vybrána i nejmladší členka ostravského sloního stáda, samice Rashmi, aby si na proceduru postupně zvykala.

Podle mluvčí ostravské zoo Šárky Kalouskové zaměstnanci zoo naposledy vyzkoušeli termokameru před několika lety, tehdy ale ve spolupráci s jedním ostravským výzkumným ústavem.

"Teď se zoo rozhodla neobvyklou, ale užitečnou technologii opět prozkoušet. Ostravská zoo se snaží o zvířata pečovat co nejlépe, a proto zkouší použitelnost pro zvíře nejméně stresující péče," uvedla Kalousková.

"Vzhledem k tomu, že sloni jsou i přes svou majestátnost velmi plachá zvířata, přistupovali k nim tento týden s termokamerami výhradně ošetřovatelé, na něž jsou sloni zvyklí. Hasiči ošetřovatelům vysvětlili princip fungování přístroje i to, co konkrétně mohou z displeje vyčíst. Od ošetřovatelů se na oplátku dozvěděli zajímavé informace o ostravských slonech a jejich nadějném chovu," informoval média mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasič opět  „testovali“ v ostravské zoo termokameru.
Více snímků v přiložené fotogalerii. Autor: Tomáš Lach, HZS MSK