Tradiční oslavu svátku Halloween si letos v ostravské zoo nenechalo ujít odhadem na dva tisíce účastníků průvodu.

Ti aktivnější dorazili do zoo už před polednem, aby si u výukového centra vydlabali svou dýni a vyřezali z ní „děsivou potvoru“. „Dlabat jsme chtěli, dorazili jsme k papouščím klecím už v poledne, ale tentokrát jsme to nenašli,“ vysvětluje Eliška Zavadilová z Ostravy a její vnučka Sára to s úsměvem shrne: „Nic nebylo,“ povídá. A tak si místo dlabání raději vyrobila masku, aby byla připravena na podvečerní průvod. Toho se s babičkou účastnila už loni a nemínila si jej nechat ujít.

Stejně jako asi dva tisíce dalších rodičů a prarodičů s natěšenými dětmi, kteří se za vstupem u plameňáků začínají scházet už kolem čtvrté hodiny. Když se o třicet minut později celé prostranství zaplňuje, vyráží roztahaný průvod do nitra zoo.

Tu a tam cestu lemuje několik vydlabaných a nasvícených dýní. „Tati, dívej, jsme jako světlušky,“ povídá kolemjdoucí holčička a bimbá otci před hlavou svým lampionem. O chvíli později jí lampión se svíčkou zhasíná… zato mnozí jiní na silný vítr vyzrávají díky spolehlivějším led žárovkám.

Někteří pojali dnešní den ve velkém a vyrobili si místy skutečně děsivé kostýmy. Za upíra převlečeného malého Františka se proto ptám: Víš co je vlastně Halloween? „Jasně, svátek strašidel,“ chrlí ze sebe a poté věrohodně prezentuje svůj kostým.

Průvod trvá každému různě dlouho podle zvoleného tempa, vesměs však končí na symbolickém hřbitově vyhubených zvířat. Řada přítomných kráčí s lampionem opakovaně. „Už jsme tady byli loni i předloni. Nejlepší je průvod, masky, dýně, noční zvířata, prostě všechno,“ hlásí malá Dominika Jánská, která opět dorazila i s kamarádkou Klárou Burianovou.

„Holkám se to moc líbí. Opakovaně žadoní, abychom na průvod šli,“ přiznává maminka Dominiky, podle níž se letos průvodu účastní patrně ještě více lidí než v předešlých letech.