Jak se chovat na přechodu pro chodce nebo jak poskytnout první pomoc zraněnému kamarádovi. To vše se mohly dozvědět děti, které v úterý dorazily na tradiční akci Společně pro bezpečnější Ostravu do Ostravy-Zábřehu. Parkoviště před Domem kultury Akord zaplnily stánky ostravských policistů, záchranářů a hasičů. Radili školákům, jak se chovat v rizikových situacích.

„Tady musíte projet mezi kužely. Pak mezi dvěma dřívky a pokračovat slalomem. Nakonec vezmete z této misky kuličku a přendáte ji do druhé," vysvětluje dětem pán z BESIPu trasu, kterou mají projet na kole. Mají se tak naučit bicykl co nejlépe ovládat.

„Už jsem na kole několikrát spadla, ale jen jsem se odřela. Po cestě jezdit zatím nesmím, protože se o mě mamka bojí," řekla sedmiletá Adélka, která na akci dorazila se svými spolužáky.

„Já, já, vyberte mě," ozývá se od hlavního pódia. Mladá policistka vybírá děti do soutěžního kvízu městské policie. Pět šťastlivců vybíhá na pódium a všichni postupně dostávají záludnou otázku. „Jaké čtyři věci nosí policista na opasku," ptá se strážnice. Za správnou odpověď dostávají děti batoh a propisku. „Nejvíce se mi tady dneska líbil policejní kvíz. Škoda, že mě nevybrali," říká drobné pihovaté děvčátko.

Plno je také u stánku, kde si děti mohou zastřílet z laserové pistole nebo poznávat dopravní značky.

Užitečné informace se ale mohou dozvědět i dospělí. Mohou si nechat zjistit krevní skupinu. „Je vám osmnáct? Tak se tady posaďte a položte mi na stůl ruku," říká paní z krevního centra, zatímco mi dezinfekcí potírá prst. „Je to AB, slečno. Napíšu vám to tady na kartičku," říká po chvíli druhá žena ze stánku. „Ani to nebolelo a konečně znám svoji krevní skupinu," říkám si, když odcházím.

Na parkovišti za domem kultury si hasiči, záchranáři a policisté připravili ukázky své práce. Návštěvníci se stali svědky simulovaného hasičského zásahu, vodní záchranné akce či zadržení pachatele.

JANA LICHÁ