K pravidelným nákladním letům z Číny se přidaly i lety charterové. Ty byly operované Airbusy A330, a to jak ve verzi 200, tak i delší 300.

S kratším strojem sem přiletěla maltská společnost Maleth Aero, s větším sourozencem pak Španělský Wamos Air. Ten zde ukázal i kratší verzi letadla - VÍCE ZDE.

FOTOTEST DENÍKU A LKMT SPOTTERS
Poznáte všechny obří letouny, které přistály na letišti v Mošnově v roce 2021? 
Vyzkoušejte si to v našem fototestu - fotogalerii snímků LKMT Spotters, kterou najdete na této stránce níže.

Nechyběly ani stroje z ruských konstrukčních kanceláří Iljušin a Antonov, kdy nás navštívil IL76TD, který se vyznačuje svými ikonickými „doutníkovými“ motory Solovjov D-30. Došlo i na zajímavé zbarvení. V tom je zahalen letoun AN26, který si zahrál ve třetím dílu filmu Expendables.

Největší rarita roku

Mezi největší raritu v roce ovšem zcela jednoznačně patřila trojitá návštěva stroje IL62, který odvážel náklad do nigerijské Abujy - VÍCE ZDE.

Indie byla v červnu silně zasažená pandemií koronaviru a z ní vyplývající nedostatek kyslíku pro nemocné. Letiště bylo využito pro dodání humanitární pomoci a k její přepravě byl využit letoun IL76 společnosti Volga-Dnepr.

Po nějakém čase Ostravu navštívil také Antonov An-124 Ruslan společnosti Volga Dnepr Airlines:

Antonov An-124 Ruslan nad Ostravou v roce 2021:

Antonov An-124 Ruslan, přistání srpen 2020:

Boeing snů a další premiéry

Premiéru si odbyl nejmodernější letoun Boeingu, typ 787 Dreamliner, a to v kratší -8, i delší -9 verzi. Jeden z nich poté pokračoval do Brazílie - VÍCE ZDE.

Dalším, také nečekaným návštěvníkem, byla vzducholoď Zeppelin NT 07, která proletěla nad našim letištěm dne 10. září při své cestě do Polska - VÍCE ZDE.

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly 18. září 2021 dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě.Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově, 18. září 2021 Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Z vojenských strojů jsme mohli obdivovat na Dnech NATO Lockheed Martin F-35A Lightning II italského letectva. O 5 měsíců dříve, a to díky výcvikovému letu, dalšího velikána - belgický vojenský letoun Airbus A400M. 

Koncem roku se na Mošnově prvně ukázal Airbus A340, konkrétně od společnosti Air Belgium. Letoun si na svůj charterový let do Dominikánské Republiky pronajal jeden z českých obchodních řetězců.

Další legendy

Z Kuwaitu v roce 2021 pak také přiletěl vojenský nákladní C-17 Globemaster a koncem srpna jsme byli poctěni návštěvou legendárního letounu Lockheed C-5M Super Galaxy Letectva Spojených států - VÍCE ZDE

Přištání leopardího Boeingu 777-300 společnosti Rossiya Airlines v Mošnově.
OBRAZEM: V Ostravě přistál leopardí Boening. Šelma letěla z Číny přes Rusko

K atraktivní změně došlo na pravidelné nákladní lince DHL z Lipska, kdy na skoro dva měsíce proběhla změna typu letounu na větší Boeing 767-300 společnosti Condor. Začala létat nová pravidelná charterová nákladní linka provozována společností Rossiya Airlines s letouny Boeing 777-300, a to z čínského Tianjinu s mezipřistání v Krasnojarsku.

TEST DENÍKU A LKMT SPOTTERS

FOTOTEST DENÍKU A LKMT SPOTTERS PRO ZNALCE
Poznáte obří letouny, které přistály na letišti v Mošnově v roce 2021 v přiložené fotogalerii níže?
Vyzkoušejte si to! Záměrně neuvádíme popisky pod fotografiemi.

Klenoty v lakovně

Také v lakovně měli na pilno, obnovovali speciální lak společnosti Brussels Airlines, který na sobě nosí ikonu Belgie, Tintina. Představili novinku pro italskou společnost ITA Airways. Jednalo se o první Airbus A320 v plných barvách, jenž byl dodán společnosti.

Dále také Airbus A320 v barvách nově vznikající brazilské společnosti s podobným jménem, tentokrát ITA Transportes Aereos a dva Airbusy A320 pro novou uzbeckou leteckou společnost Qanot sharq.

Letecká opravna JOB AIR Technic v Mošnově.
V Ostravě se pustí do údržby Boeingů, modely 737 MAX po problémech opět v akci

Ani opravárenské středisko neotálelo. Až z daleké jižní Ameriky k nim přiletěl letoun B737-800 společnosti GOL. Do zdejšího servisního centra zamířil i Airbus A320neo mexické společnosti Interjet.

Pro nové provozovatele se na letišti připravuje například Boeing 737-800 pro společnost Asky z Toga a zbrusu nový Airbus A321neo Azores Airlines. Společnostmi, které využily Letiště Ostrava z důvodu uskladnění svých letounů jsou společnosti Malindo Air, Barik Air a Sriwijaya Air. Všechny mají základny v exotický destinacích. Také se u nás objevil vyřazený letoun Airbus A330 po společnosti Etihad. V Mošnově se zastavil před letem do Číny.

Text připraven ve spolupráci s LKMT SPOTTERS.