Nasvětlené dílo si můžete prohlédnout ve fotogalerii výše a současně porovnat s jeho podobou na snímcích pořízených při jeho odhalení za bílého dne (fotogalerie níže):

Návrat do dětství

Prokešovo náměstí před ostravskou Novou radnicí ozdobila velkoformátová vánoční umělecká instalace v podobě obřího dárku, saní a vánoční koule letos poprvé. Její autorkou je Erika Bornová, uznávaná umělkyně a dcera významného malíře, ilustrátora a výtvarníka Adolfa Borna. 

Umělecké dílo měří na délku i šířku 11 metrů, na výšku pak metrů 10. Instalace vznikala v dílnách Národního divadla moravskoslezského pod dozorem ředitele PLATO Ostrava a instalace vyšla město na 2 miliony korun.

Nasvětlená letošní nová vánoční výzdoba před Novou radnicí, dílo Eriky Bornové s názve Velký dar - úhel pohledu, na Prokešově náměstí, 22. prosince 2021 v Ostravě.Nasvětlená letošní nová vánoční výzdoba před Novou radnicí, dílo Eriky Bornové s názvem Velký dar - úhel pohledu, na Prokešově náměstí, 22. prosince 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Jejím záměrem bylo kolemjdoucí vrátit zpátky do dětství, kdy se vše zdálo obrovské. Ostravská i mimoostravská veřejnost však výsledek hodnotila od začátku rozporuplně.

Komentáře a vtipy na adresu vánoční výzdoby v centru Ostravy.
Kýč, hnus, hrůza... Nové umělecké vánoční dílo v Ostravě rozpoutalo vlnu kritiky

Autorka návrhu se do konkurzu přihlásila po vyzvání ředitelem Galerie Plato Marka Pokorného, který je kurátorem celého projektu a již dříve v rozhovoru pro Deník uvedl, že: "Provedení i celek se podle mě povedly. Jsem velmi spokojen a za výsledkem stojím! Nikde jinde v okolí takhle dominantní vánoční intervence s kvalitou a uměleckou zárukou není. Ostrava je najednou před ostatními městy. Oceňuju, že se město rozhodlo jít tímto směrem a dalo tomu šanci," - celý rozhovor NAJDETE ZDE.