Za vším stojí akce Zahoď mobil, která proběhla v úterý na Masarykově náměstí. Uspořádala ji nezisková společnost ASEKOL zaměřující se na sběr a recyklaci elektroodpadu. Je tedy jasné, že cílem akce bylo zábavnou formou propagovat třídění vysloužilých elektrozařízení, třeba i mobilních telefonů.

Mobil je věc, která akorát padne do ruky a není tak lehká, že by nebyla schopna – létat. To je přesně to, o co v projektu Zahoď mobil jde. Zájemci, kteří si donesli svůj starý telefon, se totiž mohli zúčastnit Mistrovství České republiky v hodu mobilem. Kuriózní soutěž měla ještě prapodivnější disciplíny. Základem byl samozřejmě hod do dálky ve stoje. Soutěžící si ale také mohli zkusit hodit mobilem z kolečkového křesla, čímž mohli porovnat síly s handicapovanými spoluobčany.

Nechyběl ani hod na cíl, nejatraktivnější disciplínou byl ale freestyle. Té se zúčastnili jen skuteční borci, kteří se nebáli výzvy ani ostudy. Za natáčení kamery totiž museli předvést co nejoriginálnější hod mobilem. Všechny nahrávky jsou umístěny na stránkách facebooku, kde můžete hlasovat pro svého favorita.

„S kamarády jsme se rozhodli, že mezi sebou poměříme síly a zkusíme si hodit. Doufám, že budu nejlepší, ať neprohraji sázku,“ řekl šestnáctiletý Marek. Aby kluci stačili na doposud nejlepší výkon, museli pořádně zabrat. Prozatím nejdelší hod měří šestasedmdesát me­trů.

Akce Zahoď mobil probíhá postupně ve třinácti městech republiky. Kromě hledání mistra v jejich házení si všichni mohou zasoutěžit i ve vzpírání mikrovlnné trouby. Děti zase budou mít za úkol roztřídit různé věci na elektro, plast, papír a oděvy. „Doma třídíme odpad. Maminka mi vysvětlila, kam co patří. Tahle hra byla jednoduchá,“ prohlásila malá Natálka.

Během celého dne měli Ostravané možnost zbavit se svého starého telefonu zábavnou formou. „Vzpomněl jsem si, jak mi ten mobil vždycky lezl na nervy. Příležitost s ním mrsknout o zem jsem si nemohl nechat ujít,“ sdělil pan Petr.

Zaházel si i zpěvák Richard Krajčo z kapely Kryštof, která na akci v podvečer vystoupila. Jejich koncert byl vrcholem celodenního programu.

LENKA MOLNÁROVÁ