Z kompresorovny bývalého Dolu Hlubina vylezl červený robot se svítícíma očima i pohybujícíma se rukama. U koksovny začala šmejdit chlupatá Čupakabra se srstí z umělých kožichů ze second handu.

U těžní věže šachty mával křídly a vrtěl ocáskem žlutý kanárek (připomínka na ptáčky, kteří kdysi havířům pomáhali zjišťovat plyny v dole), jehož základem byl starý bicykl. A pod vysokou pecí č. 1 se vrtěla, funěla a oheň sršela Veronika napodobenina vozíku na žhavé železo tohoto jména.

„Všechna tato několikametrová monstra patřila do našeho industriálního safari. Šlo o loutky vytvořené a rozhýbané na Dole Hlubina ve spolupráci s Divadelní fakultou Akademie múzických umění v Praze. Projektu se účastnil i vyhlášený japonský loutkář Noriyuki Sawa,“ řekla Marta Pilařová z Provozu Hlubina.

Návštěvníci včetně dětí podle ní reagovali nadšeně a loutky (s vodiči v černém zanikajícími ve tmě) nepostrádaly eleganci, důmyslnost i určitou dávku roztomilosti. Po produkci se odebraly do skladu na Dole Hlubina, kde budou odpočívat až do divadelního festivalu Spectaculo Interesse, jenž se uskuteční v Ostravě na podzim.