Kostelní zvony v celé Ostravě se s úderem 18. hodiny rozezněly do pátečního podvečera. Sakrální stavby v krajském městě se tím symbolicky otevřely široké veřejnosti v rámci akce s názvem Noc kostelů. Lidé tak měli unikátní možnost prohlédnout si církevní objekty včetně míst, kde se běžně nedá dostat.

„Byly jsme na Noci kostelů už loni a moc se nám to líbilo, tak jsme letos vyrazily zase. Nejsme věřící, ale architektura a atmosféra kostelů se nám líbí. Podíváme se dnes do Zábřehu, Svinova, centra města a možná ještě na Slezskou Ostravu. Je to totiž fajn akce," hodnotila paní Hanka, která ostravské kostely objížděla autem spolu se svou dcerou.

Účastnici večerní akce si pochvalovali nejen to, že si mohou prohlédnout i „zákulisí" kostelů, vylézt třeba na věže ke zvonům, ale i další doprovodný program. Zajímavé překvapení si připravili třeba u porubského kostela na Nábřeží SPB. Kolem něj stálo několik farníků převlečených do kostýmů. Představovali české světce a návštěvníci měli za úkol hádat, kdo je kdo…

„Je to ohromné, nádhera. Přijeli jsme se podívat z Vřesiny a jsme překvapeni, jak zajímavě to tady v kostele pojali. Některé svaté jsme poznali, některé ne, ale rozhodně jsme tady prožili příjemný večer," vyjádřili se u porubského svatostánku manželé Krčovi.

Hned do několika kostelů vyrazila také Lucie Bártová z Klimkovic se svou rodinou. Její pouť vedla například do Ostravy-Zábřehu, kde stojí jeden z nejnovějších kostelů v Ostravě. „Chodíme tady pravidelně na nedělní bohoslužby, tato akce ale přináší jedinečnou možnost podívat se i do míst, které jsou normálně zavřené. Oceňuji i to, že v tento den přicházejí do kostelů i nevěřící, kteří se mohou o víře něco dozvědět," poznamenala Lucie Bártová.

Do Noci kostelů se křesťané v Moravskoslezském kraji zapojili už potřetí. V celé České republice se akce zúčastnilo více než 1200 kostelů a modliteben. Ve stejném termínu proběhla Noc kostelů také v Rakousku a na Slovensku.