„Noc s Andersenem jsme si užili. Poslechli jsme si vyprávění ošetřovatele z ostravské zoologické zahrady o různých zvířázkách. Od pana rytíře z Rychvaldu jsme se dověděli, co musí ovládat pravý rytíř. K večeru jsem se byli i projít, byli jsme i na michálkovickém hřbitově, to abychom se trochu báli,“ řekla Šárka Kuligová z michálkovické knihovny.

Pohádkový večer ale zdaleka ještě nekončil. Dospělí i děti si zahráli na schovávanou, pak i na honěnou, to aby byli před ulehnutím aspoň trošku unaveni. „Pak už se četly pohádky dánského pohádkáře. Tak něco těsně před půlnocí už všichni spokojeně spali,“ dodala Kuligová.

Nejmladším účastníkům čtení s Andersenem bylo pět let. „Byl s námi i jeden autistický chlapec. Toho doprovázela maminka. Bylo vidět, že se mu mezi námí líbí, usmíval se a vypadal spokojeně. Tak věříme, že si pohádkovou noc užil i on,“ doplnila knihovnice.

Noc s Andersenem jako oslavu narození dánského pohádkáře si letos připomněli v 1040 místech naší planety. Pohádková noc se konala ve veřejných i školních knihovnách, mateřských, základních, středních školách, občanských sdruženích, domech dětí, klubech Čech, Moravy, Slovenska, Polska i Slovinska. Akci k podpoře dětského čtení letos poprvé chystaly i České školy bez hranic v Londýně, Drážďanech, Ženevě, Paříži, v americkém Baltimore, v České a slovenské škole v australském Sydney a v Českém kroužku v Kodani.