Chvíli legrácky a spíše snaha pobavit publikum různými komickými čísly, o pár okamžiků později přehlídka špičkového artistického umění na jednokolce. Japonský pár Witty Look předvedl špičkovou novocirkusovou show.

Teplota se blížila tropické třicítce, umělci z Japonska si chystali své jednokolky a další výbavu na své představení. Začínají legráckami a hlavně Cheeky je rozverná a špásuje s publikem.

Asi tříletý klučina se rozhodl vydat do prostoru, který kvůli bezpečnosti umělci ohraničili páskou.

Před pronásledovatelkou, která jej naoko pronásleduje, utíká rychle pryč. Cheeky v sekundě změní výraz a už se s malým špuntem mazlí. Diváci se smějí, ale většina už je natěšena na artistické kousky.

Ty přicházejí o chvíli později.

Cirkulum Poruba, 9. června 2018 v Ostravě.

Jízda na jednokolce vypadá v podání Witty Look tak snadno, že člověk má skoro pocit, že by to zvládl taky.

Japonští artisté ale přidávají, berou si švihadla a skáčou přes ně na svých jednokolkách. Během okamžiku už jsou zase na zemi a Cheeky přichází o svou hodně vrstevnatou sukni a dělá, že se stydí.

Představení má spád a jen při pečlivém pozorování diváci vidí, že se artisté na střídačku při svém náročném představení musejí občerstvit i hltem minerálky.

A blíží se další vrcholný kousek, japonský artista popojíždí na jednokolce, a když jeho kolegyně přináší obří jednokolku, vyzve ji, ať na ni už konečně vyleze. Cheeky ale před diváky kroutí nesouhlasně hlavou, že to je pro ni těžký úkol, a tak obtížný artistický výkon musí předvést Daiky. Ten žádá publikum, ať mu dodá energii a odvahu.

A lidé skandují Hej, Hej a zesilují své povzbuzování. A povedlo se, Daiky už vyskočil z nižší jednokolky na tu vyšší a hlavně děti neskrývají své nadšení, aplaudují i jejich rodiče a někdy babičky a dědové. Nkěteří diváci trochu nevěřícně kroutí hlavami nad tím, co předvádějí artisté z Japonska.

Show pokračuje a Witty Look baví diváky dalšími skvělými kousky.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Koordinátorka všech účinkujících na festivalu Cirkulum 2018 Tereza Dibonová Deníku ochotně zprostředkovala rozhovor s Daikim Izumindou a přeložila i jeho odpovědi.

Vaše show je náročná. Jak často musíte trénovat?
Když je festivalová sezona, moc toho nenatrénujeme. To hlavně vystupujeme. Mimo sezónu ale trénujeme pětkrát v týdnu.

Jak reagují na vaše vystoupení diváci v Japonsku a liší se nějak reakce publika v evropských zemích?
Publikum je v každé zemi trochu jiné. U nás v Japonsku spíše diváci sedí a dívají se, vypadá to trochu, jako by sledovali televizi. Už při našem pátečním vystoupení v Ostravě bylo publikum živé, skandovalo a lidé se vžívali do naší show. Je poznat, že je to baví.

Kde vás diváci uvidí v nejbližších týdnech?
Příští týden budeme vystupovat v Belgii a Holandsku, pak jedeme na měsíc zpátky do Japonska a poté se vydáváme na turné do Itálie.

To, co dokážete na jednokolce, je pro běžného smrtelníka nepředstavitelné. Nemáte po náročných trénincích třeba averzi k běžnému jízdnímu kolu?
Averzi ke kolu určitě nemám, ale v Japonsku nemůže cyklista vyrazit do ulic, pokud požil alkohol. Na jednokolce bych se ale projet mohl, ta není považována za úplně rovnocenný dopravní prostředek, ale spíše jako taková hračka.

Více se dočtete na www.cirkulum.cz