Adeptů se do soutěží přihlásilo celkem 13, z toho osm žen a pět mužů. Nešlo jen o obyvatele Ostravy-Zábřehu, ale soutěžící byli i z Havířova, Bruntálu a Stříteže.

I letos se mohli diváci těšit na představení kandidátů, volnou disciplínu a na závěr také módní promenádu ve společenských šatech. Disciplíny můžu a žen proběhnout společně.

Miss Babča 2019 i Miss Sympatie se nakonec stala Dagmar Samsonová, jejím mužským protějškem, Ostravským štramákem je Vojtěch Mader. Seniorským sympaťákem vyhlásilo publikum Josefa Šulera.

Miss babča a miss štramák 2019 v DK Akord, 18. září 2019 v Ostravě.

Miss babča a miss štramák 2019 v DK Akord, 18. září 2019 v Ostravě.

Správná „štramácká“ receptura?
Ryby, hřiby, společenský život…

První muž, který se rozhodl ucházet o titul Ostravský Štramák, byl Vladimír Kaňa ze Zábřehu.Slušivý klobouk, padnoucí oblek, úsměvy a vtipy… Štramák, jak vyšitý! Však se také Vladimír Kaňa stal historicky prvním mužem přihlášeným v soutěži o nejsympatičtějšího seniora.

„Pepa, Karel, Vojta a Vašek se rozhodli až po mně. Já do toho šel hned, jak jsem se o Ostravském Štramákovi v našem seniorském klubu dozvěděl,“ řekl důchodce se Zábřehu. Kterému by na první dojem dvaasedmdesát let hádal opravdu jen málokdo.

„Já se na ty roky ani necítím, nepřipadám si starý. Právě naopak,“ tvrdil pan Vladimír, jehož by se svým způsobem dalo označit také za světáka. Před odchodem do penze totiž dělal montéra v cizině a vedl partu stavitelů domů ve východní i západní části Německa.

Kromě více řemesel (býval zámečníkem, instalatérem, topenářem, svářečem i leteckým mechanikem) zvládl několik jazyků – domluví se plynně rusky, polsky, anebo německy. V poslední uvedené řeči na Ostravském Štramákovi ve volné disciplíně přednášel přísloví.

„Jsou pravdivá, například: K učení není nikdo starý! či Být veselým stačí jen málo, a kdo je veselým, je králem!“ nechal se slyšet. Pro publikum v DK Akord přidal pan Vladimír vtipy. Mimo jiné o dědovi, který si chtěl v důchodě užívat, a doktor ho ujistil, že bude… léky!

„Na veřejnosti jsem nikdy nevystupoval a před plným sálem vůbec ne. Nervozita tam trošku byla, ale proč tady nechytit příležitost za pačesy?“ prohlásil s tím, že všech pět adeptů na titul Ostravského Šramáka mělo tytéž šance. Představovali vyrovnanou konkurenci.

„Upevnilo mi to sebevědomí a doufám, že jsem i pobavil,“ hodnotil pan Vladimír středeční večer v zábřežském kulturním domě. Přišli ho tam podpořit příbuzní, kteří mu fandili. Při soutěži se mu ovšem nedařilo.

„Ryby, hřiby, společenský život – to je můj recept. V důchodě jsem se dal i na sport, jezdím na kolečkových bruslích. A od vrstevníků, kteří jsou schopni jen nadávat na svět nebo chodit po nákupech, raději hned utíkám,“ doplnil vůbec první kandidát na „Štramáka“.

Soutěž o nejsympatičtější seniory dělal obvod Ostrava-Jih popáté. Miss Babču ale doplnilo premiérové mužské klání o Ostravského Štramáka. I zúčastněné pány v něm čekaly kromě volné disciplíny a představování se publiku a porotě promenády ve společenském.