I když oficiální začátek výšlapu na haldu Ema byl stanoven na devátou hodinu, Herbert Schenker byl na místě už v půl osmé.

„Pět minut po osmé se vydali na vrchol haldy ve výšce 315 metrů Miroslav Čulík a Bohumil Januška,“ říká organizátor akce Herbert Schenker z Klubu českých turistů, který novoroční výstupy připravuje už čtrnáctým rokem.

Halda Ema, 30. prosince 2019 v Ostravě. Zničená instalace Jakuba Černého v podobě makety schodů z Karoliny.
Nepochopitelné! Kopii schodiště z Karoliny na haldě Ema zničil vandal

Na vrchol haldy se vydali jako každoročně i manželé Mirek a Květa ze Slezské Ostravy. „Nám ta novoroční procházka vyhovuje. Člověk se protáhne a potká i řadu známých a kamarádů. Chodíme na procházky na Emu často i v průběhu roku. Máme tady i řadu tras, po kterých se dá pěkně a v klidu přírody procházet. Že bychom se na novoroční túru vydali třeba do Beskyd. To bych nestačila navařit oběd,“ vysvětluje s úsměvem paní Květa.

Jaroslav Durčák bydlí v Domově důchodců v Čeladné. Na novoroční výstup se vydává opačným směrem než turisté z Ostravy, kteří první lednový den ve velkém míří naopak do Beskyd na Lysou horu.

Ilustrační foto.
Silvestrovská noc v Moravskoslezském kraji? Požáry i žena zasažena petardou

„Po Beskydech chodím během roku, těch túr na Lysou horu, Smrk, Pustavny, Prašivou i další vrcholy mám za sebou nespočet. Na haldu ale jezdím i proto, že tu potkávám své bývalé kamarády a spolupracovníky, se kterými jsem dříve dělal v Ostravě. Takže to je taková tradice a budu v ní pokračovat, pokud to půjde. Za tři týdny mi bude třiaosmdesát roků,“ dodává sympatický turista, který kráčí svižným tempem z haldy dolů.

Zuzana Mynářová se svou maminkou vyrazily na haldu z nedalekého Petřvaldu. „Chodíme tady už několik roků. Je to hezká procházka. Musíme vyrazit nahoru hned po ránu, protože nás čeká ještě cesta do Petřkovic na Landek. Z tamní vyhlídky bývá také pěkný výhled,“ vysvětluje Zuzana Mynářová.

Lašský král Zdeňa Viluš I. přednesl na Čupku novoroční projev.
Silvestr v Beskydech: Lašský král přednesl svůj novoroční projev na Čupku

Rekordní počet turistů se vydal na haldu Ema v roce 2013, kdy organizátoři napočítali 1065 účastníků. I letos se mohli turisté těšit na pamětní razítka a diplomy. V prodeji byl i speciální odznak Halda Ema-ostravský Mount Everest, tentokrát hodně barevný a výrazný. Novoroční výstup na haldu Ema pořádá Klub českých turistů při SSK Vítkovice.