„Možná to Baťa měl lepší, ale my dříve,“ konstatovala Lenka Kocierzová, když se rozpovídala o tom, co všechno postavili ve Vítkovicích na přelomu 19. a 20. století tehdejší majitelé železáren. Sobotní vycházka nazvaná Městem pod komíny železáren začala na Mírovém náměstí, odkud je dobře vidět hned na několik zajímavých budov.

„Například vítkovická nemocnice je nejstarší závodní nemocnicí na kontinentu,“ podotkla Kocierzová. Lidé měli tehdy k dispozici nejen byty, ale i školy, školky a jesle, hotel, tělocvičnu či závodní tržnici. Majitelé železáren si totiž velmi záhy uvědomili, jak to prospěje rozvoji podniku. Stavby, které byly zázemím zaměstnanců Vítkovických železáren, předběhly Zlín bratrů Tomáše a Jana Baťů o půl století.

Jedinečný komplex budov je převážně z režného zdiva. Deset nejvýznamnějších je přitom označeno kamennými informačními deskami. Je to například radnice, dřívější závodní hotel a tělocvična na náměstí a bývalá měšťanská chlapecká škola. Mezi další slavné stavby patří právě nemocnice z roku 1890, kostel svatého Pavla, sloužící zprvu i jako vodárenská věž a požární pozorovatelna, tržnice, U-hausy, závodní jesle, někdejší dívčí škola a také Český dům. „Naši předkové přitom dbali nejen o budovy, ale i o zeleň. Nasázeli zde spoustu platanů i vzácnějších stromů,“ uvedla Kocierzová.

Na procházku Vítkovicemi přijela i Jana Valová z Havířova. „Řekli mi o tom přátelé, a tak jsme si udělali výlet. Tuto část Ostravy moc neznám, a tak je to pro mě zajímavé,“ vysvětlila Valová. Naopak po několikáté se vycházky zúčastnil Jiří Julínek. „Na vycházky chodím pravidelně, byl jsem i na prohlídce hřbitova. Lidé se diví, co tam pořád dělám. I když základ výkladu bývá stejný, vždy je to doplněno o něco nového, co mě překvapí,“ vysvětil Julínek.

Sobotní vycházka byla zakončena v areálu Dolní oblasti Vítkovic. A další se připravují. Koncem září má kronikářka v plánu opět návštěvu vítkovického hřbitova, v říjnu se má uskutečnit podobná procházka jako uplynulou sobotu, před Vánocemi pak prohlídka kostela. Chystá se i speciální trasa po vítkovických koloniích.