Podle mluvčí ostravské zoo Šárky Kalouskové Vishesh zatím žádnou zvýšenou péči nevyžaduje. Stejně jako u ostatních slonů má pravidelný režim. „Jde například o péči o kůži, tedy sprchování tlakovou vodou, a pravidelnou manikúru a pedikúru," vyjmenovala mluvčí Kalousková.

Každý týden také slonici odebírají moč, aby stanovili přesnou hladinu pohlavních hormonů. „Vzhledem k tomu, že jsme předpokládali, že určitě bude mít někdy v budoucnu další mládě, nepřestali jsme ani s nácvikem na odběr krve z ucha," řekla Kalousková a dodala, že s Vishesh nacvičují i na vyšetření ultrazvukem.

Slonice Vishesh v ostravské zoologické zahradě je přesně v polovině březosti. Do samotného porodu jí zbývá ještě dlouhých jedenáct měsíců sloní „těhotenství“ totiž trvá až dva roky.

„Těhotenské" nálady se u šestnáctileté slonice, které před dvěma lety jedno mládě uhynulo, podle Kalouskové projevují zejména v jídle. „Někdy nežere s takovou vervou jako jindy. Dalo by se říct, že má zkrátka chutě," popsala Kalousková.

Ostravská zoo je první u nás, které se podařilo odchovat živé slůně. Před dvěma lety ho porodila samice Johti. Letos se sloní mládě narodilo i v pražské zoo, která využila zkušenosti ostravských kolegů.

„Už před porodem byli zoologové i ošetřovatelé v kontaktu a stále jsou. Spolupráce mezi zoologickými zahradami v podstatě funguje nepřetržitě," líčí mluvčí ostravské zoo.