Možnosti vyzkoušet si nanečisto novou podobou maturitní zkoušky využilo více než dvanáct set škol v celé České republice. Generálka se týká pouze písemné části maturity a studenti si sami mohli zvolit vyšší nebo nižší náročnost zkoušky. Maturita nanečisto odstartovala úderem pondělní deváté hodiny ranní také v ostravském gymnáziu Hladnov.

„Přihlásili jsme se jako jedni z prvních. Pro žáky i učitele je to něco úplně nového, takže jsem hned využil možnosti, že si všechno můžeme otestovat ještě před oficiální premiérou,“ vysvětlil ředitel hladnovského gymnázia Daniel Kašička.

V jeho kanceláři byly už od konce minulého týdne zamčeny a zapečetěny zkušební testy, které sem dovezla za přísných bezpečnostních podmínek najatá firma. Rozbalit je mohl ažv pondělíráno, před zraky učitelů a komisaře, který dohlížel na správný průběh generálky. Všichni učitelé museli projít systémem školení, kde se na průběh státních maturit připravovali. Speciálně proškoleni jsou pak takzvaní zadavatelé a hodnotitelé. Prvně jmenovaní žákům testy rozdávají a jsou přítomni po celou dobu, kdy je vyplňují a druzí je opravují a následně posílají do firmy, která zpracovává výsledky. Jak v maturitní generálce obstáli, by se žáci měli dozvědět na začátku listopadu, tedy dříve, než budou muset podat přihlášku k ostrým maturitám.

Souhlasíte se současnou podobou státních maturit? HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

„Zkoušela jsem si maturitní test na internetu. Zdálo se mi to docela těžké, tak se bojím, jak ta generálka dopadne. Aspoň budu vědět, jestli si mám vybrat těžší, nebo lehčí variantu maturitní zkoušky,“ svěřila se devatenáctiletá Tereza Houšťavová. Také její spolužák Daniel Sitek má z maturity obavy. „Ze státní maturity mám strach. Jsem opravdu rád, že si ji mohou vyzkoušet nanečisto, protože tak zjistím, co mi nejde a v čem bych měl více zabrat,“ řekl.

Ředitel hladnovského gymnázia Daniel Kašička si pochvaloval, že generálka dopadla na výbornou. „Dostali jsme velmi srozumitelné instrukce, takže jsme žádné problémy naštěstí neměli. Na poradách jsme se domluvili na všech detailech a všechno si pořádně vysvětlili,“ řekl s tím, že žáci gymnázia by měli zkoušku bez problémů zvládnout.

Projekt státních maturit, který byl v minulosti už několikrát odložen, odklepla vláda letos v srpnu. Generální zkouška maturity bude probíhat až do čtvrtku a má ukázat, zda jsou na ni připraveni žáci, ale také pedagogové.

>>Vyzkoušejte si novou maturitu

Na webových stránkách www.novamaturita.czsi sami můžete vyzkoušet, zda byste v písemném testu státní maturity uspěli.
>> Generálka maturit v číslech

* Počet přihlášených škol: 1225
* Počet škol, které se nepřihlásily: 53
* Celkové náklady: 120 milionů korun
* Náklady na jednu zkoušku: 297 korun
* Počet zapojených učitelů: 15 000
* Odměny učitelů: 39 milionů korun