VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítkovice: lidé jsou fascinováni architekturou i historií

Ostrava – Když se řekne Vítkovice, mnoho lidí okamžitě napadnou vysoké pece, teplárny a typické kolonie, které byly koncem 19. století stavěny pro zaměstnance místních železáren.

18.11.2012 4
SDÍLEJ:

Městský obvod VítkoviceFoto: Deník/Miroslav Kucej

Mnoho obyvatel obvodu je právě tímto spojením historie a monumentálních průmyslových staveb fascinováno. Často se ale obávají o svojí bezpečnost a zdraví.

Pochmurné úterní odpoledne by člověk nejraději strávil doma pod peřinou s pěknou knížkou a šálkem horkého čaje. Podle toho se tváří i těch několik obyvatel Vítkovic, které během reportáže potkáváme. Čekají na zastávkách, ruce zabořené do kapes, tváře zarudlé zimou a nedočkavě vyhlížejí tramvaj nebo autobus. Míjíme několik dělníků, kteří se vrací pokračovat na stavbě ulice Holasovy, a taky maminky s kočárky a dětmi, které se prochází po Tržní ulici.

Městský obvod Vítkovice

Typické budovy z režných cihel, betonové bloky staveb z minulého režimu, z nichž se některé pyšní novou barevnou fasádou, a všudypřítomné parovody. Průmyslové objekty jsou jakoby mimochodem vklíněny do obytné zástavby a na obzoru se rýsuje gigant vítkovických vysokých pecí. Unikátní spojení historie a moderní doby bije do očí. Například v nádherné cihlové budově, která kdysi byla obchodním prostorem u tržnice, je pobočka obchodního řetězce Hruška. Vedle více než stoleté budovy, v níž je Střední odborná škola Ahol, zase například stojí nově omítnutá Základní škola Halasova…

Domy se opravují

„Od předchozích majitelů jsme koupili vestavěný domek v jedné z kolonií. Nechtěli jsme bydlet v tradičním bytě a cihlové domky mají úžasnou atmosféru. Navíc majitelé si je teď hromadně opravují, takže i lépe vypadají," říká nám Kateřina Drobňáková, která si s asi čtyřletým synem vyšla na procházku kolem kostela svatého Pavla. „Na Vítkovicích se mi líbí ta jedinečná historická atmosféra. Bohužel nás tady trápí špatné ovzduší. Těžko ale říct, jestli to je jenom v obvodě, nebo je to problém, který se musí řešit v celém městě. Předtím jsme žili v Proskovicích, a to bylo úplně o něčem jiném," míní sympatická paní.

Městský obvod Vítkovice

To, co „cizákovi" navenek může přijít jako nevzhledné šedivé místo k životu, kdy se nad vámi neustále tyčí komíny a plynovody překlenují chodníky, je pro místní naprostá samozřejmost a zajímavé zpestření.

„Občas se tady člověk skutečně cítí, jako kdyby se tady zastavil čas. Není tady žádný velký supermarket, musíte si pěkně obejít malé obchůdky v přízemích domů. Žiji tady už přes čtyřicet let, takže vím, co se změnilo, a že toho bylo hodně, přesto jsou tady ale místa, která vypadají stejně jako tehdy," vysvětluje sedmašedesátiletý Lubomír. Dodává, že je mu ale líto mnoha míst z jeho mládí, na která má pěkné vzpomínky, a jež chátrají.

„Chodívali jsme s partičkou například do hospody U Fleků. Tam, kde je teď restaurace Výběr, jsme chodívali na obědy. Tehdy se tam dalo velice slušně najíst za levný peníz," vzpomíná starý pán.

Obávají se o své bezpečí

Kolonie, levné bydlení i některé nevzhledné lokality jsou ale místem, kde se Vítkovičtí necítí bezpečně. Tvrdí, že mají strach hlavně z početné komunity Romů.

„Pracuji v této trafice už deset let. Nic se mi zatím nestalo, je ale pravda, že se trochu bojím. Jezdím do práce autem a nepravidelně, protože se mi už párkrát stalo, že tady na mě čekala skupinka Romů. Nejhorší to bývá kolem čtvrté hodiny ráno, kdy otevíráme. To tady přibudou i opilci," svěřuje se zaměstnankyně trafiky u Mírového náměstí.

Podle Jiřího Senka je problémem také průmyslová zástavba. „Když se vracím domů z práce, chodím kolem železáren. Ulice sice osvětlená je, zato v noci na ní není ani noha a široko daleko není nic než průmyslové objekty. Kdyby mě třeba někdo přepadl, pochybuji, že bych se dovolal nějaké pomoci," shrnuje své pocity asi třicetiletý muž.

Městský obvod Vítkovice

Dolní oblast

Zájem o obvod stoupl i díky otevření Dolní oblasti Vítkovic. Podle místních se lidé většinou zastaví podívat alespoň na Mírové náměstí.

„Neřekla bych, že jde o nějaký masivní nával turismu nebo něco podobného. Spíše daleko častěji vídám páry a rodiče s dětmi, které se Mírovým náměstím procházejí, fotí si kostel, radnici nebo třeba restauraci Rothschild palace. Nevím, jestli to má spojitost s Dolní oblastí, ale před pár lety jsem tady někoho takového potkala málokdy," uzavírá obyvatelka obvodu Petra Kvačulová.

K TÉMATU: „Vítkovice procházejí velkými změnami," říká starosta

Městský obvod Ostrava-Vítkovice je už tři roky zapojen do pětiletého programu Integrovaný plán rozvoje města budoucnost Vítkovic. Ten má být plně dokončen do roku 2014.

„V rámci projektu dochází k rekonstrukci domů, chodníků a komunikací. Opravili jsme čtyři domy, rekonstrujeme byty, povedlo se nám zvelebit parkoviště v ulici Mírová a mimo jiné se bude také přestavovat náměstí Jiřího z Poděbrad," vyjmenovává starosta Vítkovic Petr Dlabal s tím, že na projekt půjde 330 milionů korun z Evropské unie, ministerstva pro místní rozvoj a z rozpočtu města.

„Z našeho rozpočtu se nám povedlo opravit fasády domů v ulici Rudné, tam budou opravy ještě pokračovat. Pořídili jsme také stroj na kosení trávy. Ve výsledku nás tak údržba zeleně přijde levněji, než kdybychom ji zařizovali přes dodavatelské firmy.

Podařilo se nám také zrekonstruovat budovu bývalé zvláštní školy v Halasově ulici. Upravili jsme ji na základní školu s rozšířenou výukou a ohlasy dětí i rodičů jsou velmi pozitivní," doplňuje starosta dokončené projekty v obvodě a dodává, že prestiž Vítkovic zvedá také Dolní oblast Vítkovic.

Autor: Redakce

18.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Ostravě začal prodej kaprů. Je jich málo a jsou dražší

Ilustrační foto

Betlémské světlo 2017

Dolní Vítkovice hlásí rekord. Padla hranice 1,5 milionu návštěvníků!

Poslední dva roky se Dolní Vítkovice mohly vždy pyšnit návštěvností přes milion turistů, díky čemuž si udržovaly statut nejnavštěvovanější mimopražské turistické lokality.

Už zítra zazní obrovský chór

Už zítra se úderem 18. hodiny rozezní na mnoha místech České republiky velké zpívání společných koled pod hlavičkou Deníku.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Skupina Doga hlásí: Hard werk

Naší rockové stálici - skupině Doga - vyšla v minulých dnech nová deska. V pořadí desáté studiové album má název Hard werk.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT