„Z těchto jedenácti událostí se jednalo třikrát o monitoring vodních toků, sedmkrát o odstraňování překážek a jednou o čerpání vody," vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Petr Holub. Dále dodal, že co se územního rozložení zásahů týká, tak tři události se odehrály na Opavsku a Karvinsku, dvě na Frýdeckomístecku a po jedné na Novojičínsku, Bruntálsku a v Ostravě.

„V současné době hasiči stále monitorují sesuv půdy v Opavě-Holasovicích a během dnešního dne by měli započít odstraňovat poškozenou střešní krytinu na domě v Opavě v Krnovské ulici, která je kvůli tomu uzavřena," doplnil mluvčí Holub.

Vyjeli více než čtyřistakrát

Profesionální i dobrovolní hasiči vyjeli do pátečních 18 hodin celkem ke 436 událostem spojeným s výstrahou meteorologů vydanou před deštěm, větrem a povodněmi.

Největší počet událostí bylo na Frýdeckomístecku, kde hasiči zasahovali celkem 167krát. Na Novojičínsku zaznamenali hasiči 95 událostí, 53 výjezdů je evidováno na Opavsku, 47 událostí v Karviné, 44 v Ostravě a třicetkrát zasahovali hasiči na Bruntálsku.

„Většina těchto událostí souvisí s odstraňováním překážek z komunikací a chodníků a odstraňováním nebezpečných stavů jako jsou spadlé stromy, utržené střešní krytiny a podobně. Těchto událostí bylo celkem 338," přiblížil mluvčí krajských hasičů s tím, že dále zasahovali u monitoringu vodních toků, čerpání vody ze zatopených sklepů a jiných prostor.

„Také bylo zejména v oblasti toku řeky Olše prováděno stavění protipovodňových hrází z pytlů s pískem, v Těrlicku byla postavena speciální protipovodňová hráz z vodou naplněných gumových vaků. To však bylo v povodí toku Stonávka na Karvinsku," řekl již dříve mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Stupeň bdělosti

Na vodních tocích v kraji je aktuálně první stupeň povodňové aktivity, a to konkrétně na řece Ostravici ve Frýdku-Místku, na Lubině v Petřvaldě a na Odře v Bohumíně. Většina toků na beskydské straně Moravskoslezského kraje již kulminovala a podle předpovědi by se vydatný déšť měl stěhovat do pohoří Jeseníků.

Zatopená a uzavřená část silnice v centru Ostravy.

Vytrvalý déšť zaplavil Havlíčkovo nábřeží v Ostravě.

Zatopená a uzavřená část silnice v centru Ostravy.

Vytrvalý déšť zaplavil Havlíčkovo nábřeží v Ostravě.