SÍDLO GESTAPA. V budově, kterou za druhé světové války měla v nájmu Tajná státní policie, naleznou od září letošního roku zázemí pracovníci ostravského odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).
„Hlavní budova tehdy sloužila pro potřeby gestapa. Mezi lety 1939 až 1945 prošly budovou stovky až tisíce obětí nacistické perzekuce nejrůznějšího přesvědčení a vyznání. Samozřejmě cítíme povinnost připomenout osudy těchto lidí a právě k tomuto účelu bude sloužit nové pamětní místo s pamětní deskou dole v přízemí," uvedl Martin Strakoš, odborný pracovník ostravského pracoviště NPÚ, s tím, že tam nebude chybět ani tabule se jmény osob, které nepřežily druhou světovou válku a byly na tomto místě vyšetřovány, společně s interaktivními medailony jak vyšetřovaných, tak pachatelů.
KDYSI VÝSLECHY, DNES KANCELÁŘE. „Za německé okupace zde probíhaly výslechy a mučení osob nejrůznějšího přesvědčení a víry. Nejtragičtější fázi v historii budovy připomene pamětní deska u hlavního vchodu," doplnil Martin Strakoš.
Slavnostní otevření pamětního místa se má uskutečnit 17. listopadu. Po dvou letech rekonstrukcí se funkcionalistická budova otevře veřejnosti už letos na podzim.
ZASEDACÍ SÁL. Modernistickou budovu postavenou na počátku 30. let 20. století si územní pracoviště NPÚ vyhlédlo už v roce 2008.
„Ostravské pracoviště bylo jedno z posledních územních odborných pracovišť Národního památkového ústavu, která dlouhá léta sídlila v neuspokojivých podmínkách," uvedla generální ředitelka NPÚ. O dva roky později se stavba stala kulturní památkou. „V roce 2010 se nám podařilo podepsat převodní smlouvy a začaly velmi intenzivní přípravné práce na obnově této budovy," doplnila. Následovaly rekonstrukce, které se postupně vyšplhaly na částku 82 milionů korun. Podle projektové dokumentace měla stavební část projektu vyjít na 105 milionů korun.
„S náklady celé stavby jsme se dostali asi na tři čtvrtiny rozpočtové částky při zachování všech požadavků ze strany památkové péče," popsal Deníku Pavel Bosák, koordinační projektový a programový pracovník ostravského pracoviště NPÚ.
PROSTORY PRO VÝSTAVY. „Nebude to jen pracoviště, kde budou sedět památkáři a vydávat odborná stanoviska. Chceme, aby to byl živý organismus," řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.
Pracovníci NPÚ chtějí oslovit i nejmenší. „Velmi bych si přála, aby se tady našel prostor pro edukační aktivity pro děti předškolního věku a školáky na prvním stupni, abychom si tak postupně vychovávali budoucí návštěvníky našich památek," dodala.
Podle ní by šíření povědomí o kulturním dědictví mělo začít už v útlém věku.
Více snímků fotografa Deníku Lukáše Kaboně najdete v přiložené fotogalerii.
K TÉMATU
Nový depozitář Novodobá přístavba jižní křídlo budovy má sloužit jako moderní dokumentační zařízení, ve kterém budou uchovávány nálezy nejrůznějších archeologických výzkumů z Moravskoslezského kraje. „Budou zde uloženy nálezy z průzkumu historických jáder zdejších měst, ať už Opavy nebo Ostravy. Ty jsme měli předtím uloženy v různých objektech, například na Dole Michal," řekl Michal Zezula, ředitel územního odborného pracoviště NPÚ v Ostravě.
Národní památkový ústav je odborná organizace státní památkové péče. Zpracovává posudky a odborná vyjádření pro orgány státní zprávy a ke každé této akci jeho pracovníci shromaždují a archivují dokumentaci.