V novém školním roce 2022/2023 zamíří do ostravských základních škol téměř 24 tisíc žáků. Do prvních tříd v Ostravě nastoupí 2 533 žáků, v loňském roce byl počet prvňáčků podobný. Mezi prvňáčky by mělo být i 39 ukrajinských dětí.

Právě nástup ukrajinských dětí je tou největší změnou oproti loňskému září.

„Část dětí už byla do mateřských školek, základních a středních škol přijata v mimulém školním roce, s dalšími počítáme v září. Například mateřské školy už navštěvuje 465 dětí, od září přibyde 254 dětí. Základní školy přijaly 1996 žáků, s novým školním rokem jich bude o 504 více. Na středních školách v Moravskoslezském kraji studuje 88 ukrajinských studentů, od září se číslo zdvojnásobí,“ uvedl již dříve náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny.

Ilustrační foto.
Dvanáct tisíc prvňáčků, energetická krize. Nový školní rok v kraji bude náročný

Provozovatelé škol očekávájí, že nový školní rok bude mnohem náročnější, než ty předchozí. Podílí se na tom právě válka na Ukrajině a energetická krize. Kraj i přesto počítá s dalšími investicemi do školství, přibydou také školy nové a otevřou se i nové vzdělávací obory - VÍCE ZDE.

Od prvního září by do mateřských škol v Ostravě mělo docházet 148 ukrajinských dětí a v základních školách by mělo vzdělání absolvovat 577 dětí z Ukrajiny. Nejmladší žáčky přivítali v některých školách zástupci vedení města. Ostrava má 55 základních a 65 mateřských škol zřizovaných městem či jednotlivými městskými obvody. Do mateřských škol pak nastoupí víc jak 2 400 předškoláků.

K TÉMATU

V kraji začne fungovat šest nových základních a mateřských škol. Jde o alternativní, malé školy. Na Novojičínsku to bude Mateřská škola Orlíček ve Veřovicích a Lesní mateřská škola Zahrádka ve Štramberku. Na Frýdecko-Místecku Lesní mateřská škola Za potokem v Chlebovicích a Základní škola a lesní mateřská škola Hnízdo – škola, která voní lesem, v Kozlovicích. V Chotěbuzi na Karvinsku budou děti nově chodit do Základní školy Lokahi, další novou základní školou bude ScioŠkola Ostrava. Přibydou také nové středoškolské obory. Pokračovat budou také modernizace, rozšiřování výukových prostor a další akce na školách v celém kraji.