Mimořádně hustě začalo pršet již v pátek 4. července a meteorologové varovali, že se vodní toky vylejí z břehů. Ostravský magistrát uvedl do pohotovosti Centrum tísňového volání. Částečnou pohotovost měly všechny profesionální hasičské sbory. Lidé stále doufali, že jde pouze o běžnou velkou vodu, na kterou jsou u Odry, Opavy, Lučiny a Ostravice zvyklí.

Velká část Mariánských Hor včetně Moravských chemických závodů, byla v roce 1997 postižena záplavami. Zdroj: Archiv Deníku

JAK TO ZAČÍNALO?

V sobotu 5. července zintenzivnily dešťové srážky zejména na horách, v Beskydech začaly přehrady kvůli varování meteorologů částečně odpouštět vodu a koryta řek se začala přeplňovat, do pohotovosti byla uvedena krizová havarijní komise, ale k panice to mělo daleko. V noci ze soboty na neděli nabyly srážky takové intenzity, že v Beskydech a Jeseníkách spadlo během několika hodin 200 milimetrů srážek. To už věstilo opravdovou katastrofu i proto, že intenzivní déšť neustával. V neděli 6. července brzy ráno bylo už centrum tísňového volání v plné práci a připravovalo místa pro evakuaci občanů postižených povodní. Již dopoledne zasedala na magistrátu krizová havarijní komise. Už z oken radnice bylo dobře vidět, že voda zaplavila Havlíčkovo nábřeží. Dopoledne bylo nasazeno do záchranných akcí 200 hasičů a více než stovka strážníků, dále sto policistů a 60 lékařů a sester. Koleje Vysoké školy báňské-Technické univerzity byly přeměněny na evakuační centrum. Na nádraží ve Svinově i v Přívoze se hromadili cestující, České dráhy informovaly, že nejezdí vlaky v úsecích Svinov Polanka a Svinov Vítkovice. Voda se dostávala až na Rudnou ulici.

VODA NIČILA VŠE

Poslední vlak, který během záplav projel Svinovem, byl expres Sobieski. Nedojel daleko, kvůli podemleté trati za Studénkou vykolejil. Zdroj: Archiv Deníku

V pondělí 7. července stále pršelo, ale už znatelně méně, hladiny řek ale nadále stoupaly. Zatopeny byly Polanka nad Odrou, Svinov, Poruba-Ves, Koblov a Antošovice. Nicméně nejkritičtější situace nastala v Nové Vsi, kde v místě U Hrůbků protrhla Odra hráz. Povodňová komise v čele s primátorem vyhlásila ve městě krizový stav.

V úterý 8. července stoupla hladina Ostravice na 474 centimetrů, průtok široce rozlité Odry byl neměřitelný. Řeka Opava vyřadila z provozu elektrárnu v Třebovicích, v Nové Vsi byly některé domy zaplaveny až po střechu, voda se valila přes křižovatku u vodárny. V Porubě na čas vypadla elektřina, tramvaje jezdily jen na krátkých úsecích, trolejbusy vůbec, dopravu zajišťovaly autobusy. Do záchrany osob bylo nasazeno několik vrtulníků. Zaplavena byla chemička v Mariánských Horách, Koksovna Šverma, ekologickou katastrofou hrozil podnik Ostramo Vlček se svými olejovými lagunami.

PLATNÁ POMOC

Do Ostravy přijeli předseda vlády Václav Klaus a předseda parlamentu Miloš Zeman, prezident se nedostavil. Vláda přidělila zaplaveným oblastem významnou finanční pomoc. Některé skupiny osob se pokoušely pomocí lodiček rabovat opuštěné domy, ale byly zadrženy. Primátor města vydal příkaz o vyvlastnění státních rezerv. Ostrava byla dostupná pouze letecky. V této chvíli došla další jobova zvěst: ministr vnitra Jan Ruml ohlásil, že beskydská přehrada Šance zvýší odtok z 110 kubíků vody za vteřinu na 280 kubíků.

Oldřich Burian byl mezi posledními, které záchranáři před dvaceti lety z lokality Žabník evakuovali. Jak ukazuje, cítil se na půdě svého domku v bezpečí, a navíc měl nafukovací člun.
"Velká voda přišla bleskově," vzpomíná na rok 1997 Oldřich Burian ze Žabníka

Z mnoha míst velké Ostravy museli být evakuováni lidé na koleje VŠB-TU, do hotelů Imperial a Palace, do některých škol a kulturních domů, podařilo se umístit celkem 3834 osob. Ve čtvrtek 10. července začaly hladiny řek výrazně klesat, obnovena byla dodávka elektřiny, do Poruby začaly jezdit tramvaje. Na území Ostravy byly nalezeny tři mrtvé osoby. Lidé se začali vracet do zatopených oblastí. Mnoho domů a bytů bylo vykradeno. Přes 660 osob obdrželo finanční pomoc v nouzi v hodnotě asi 3,5 milionu korun. Peníze přišly i z jiných zdrojů, takže mohla být vyplacena dalším postiženým pomoc ve výši 4,2 milionu korun. Patronem Ostravy se stala Praha, která nabídla řemeslnické a stavební čety platné při obnovovacích stavebních a investičních akcích. V Moravskoslezském kraji bylo zničeno 122 bytových a 729 rodinných domů. Celkové škody v kraji způsobené na majetku státu, měst, podniků a občanů dosáhly 164 miliard korun, z toho v Ostravě 20 miliard.

Božkovou ulicí v Přívoze se před dvaceti lety valila velká voda. Jak vypadala situace po jejím opadnutí, ukazují snímky z archivu obyvatelky Evy Zapletalové. Ta říká, že povodeň z roku 1997 úplně z hlavy vytěsnit nedokáže, ale své bydliště by nevyměnila.
Božkovou ulicí se před 20 lety valila velká voda s příměsí oleje