Dvaadvacetiletý Tomáš pomáhá při úklidu obce, kde bydlí, už více než půl roku. Zametá chodníky, sbírá odpadky. „Nedokončil jsem učiliště, mám tedy jen základní vzdělání. Najít jakoukoliv práci je pro mě hodně složité. Všude chtějí aspoň výuční list,“ říká Tomáš.

Za to, že mohl nastoupit na veřejně prospěšné práce, je vděčný. „Mám malé dítě a potřebujeme každou korunu. Teď mám obavu, jak to budu řešit, až mi smlouva skončí. Bojím se, že zůstanu úplně bez práce,“ dodal mladý muž.

Jen na rok
Podle nového nařízení ministerstva práce a sociálních věcí mohou lidé, jako je Tomáš, pracovat pro obce jen rok a pak nejdříve zase za tři roky. Na jejich mzdy přispívá stát prostřednictvím úřadů práce.

„Jde o podporu osob, které jsou obtížně uplatnitelné na trhu práce. Poté, co využijí tohoto dočasného zvýhodnění, měly by se pokusit zapojit na trh práce a dát prostor jiným nezaměstnaným,“ vysvětlila Martina Kubínová, mluvčí krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě.

Obvodům se nové nařízení ministerstva nelíbí. Například v Ostravě-Jihu vykonává veřejně prospěšné práce asi osmdesát lidí.

Změnu nikde nechtějí
„Jsme s nimi spokojeni, také občané si pochvalují, že i díky jim je na Jihu čisto. Proškolili jsme je, vybavili pracovními pomůckami. Nelíbí se nám, že je můžeme zaměstnávat jen na rok, a pak si musíme hledat nové lidi. A celý ten kolotoč přípravy opakovat, těžce si budovat vzájemnou důvěru. Nařízení ministerstva nám rozbíjí celý systém, na kterém jsme na Jihu dlouho pracovali,“ uvedl starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský.

Podobně to vidí i v Porubě. „Změnu nepovažujeme za efektivní. Tito lidé jsou velmi obtížně zaměstnatelní a jsou mezi nimi také osoby se zdravotním postižením a stálé zaměstnání si velmi těžko hledají. Díky předchozímu systému se nám podařilo vytvořit skupinu spolehlivých zaměstnanců, kteří jsou ochotni pracovat dlouhodobě,“ vysvětlila mluvčí Poruby Jana Končítková.

Někteří pracovníci se tady tak osvědčili, že jim nabídli, aby pracovali pro obvod i po skončení smlouvy. Peníze na jejich platy uvolnila Poruba z vlastní kasy. „Tuto možnost jsme dali třem nejspolehlivějším pracovníkům z patnácti, kteří jsou u nás vedeni na veřejně prospěšných pracích,“ zmínila Jana Končítková.

Možná pomohoupeníze z EU
Obvodům se nelíbí ani to, že je na mzdy lidí, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce, méně peněz. „I když máme proti tomuto opatření výhrady, jsme ochotní výpadek financovat z obvodních peněz. Uklizená veřejná prostranství považujeme za prioritu, ta služba je důležitá,“ konstatoval Sibinský.
Zato v Mariánských Horách o dva pracovníky na úklid obvodu přijdou.

„V současné době je rozpočet nižší,“ řekla Martina Kubínová z úřadu práce. Ale od 1. července by měl být spuštěn projekt, který čerpá peníze z Evropského sociálního fondu právě na podporu veřejně prospěšných prací a dalších nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti. Takže podpora bude pokračovat,“ ujistila Kubínová.

Úřad práce: Náš výhled je mírně optimistický
Kolik lidí bude v Ostravě bez práce na konci roku? Úřad práce doufá, že méně než dvacet tisíc

Žádné zázraky nečekáme, ale snad bude lépe, věří na ostravském pracovním úřadu. Analytici vypracovali pro letošní vývoj nezaměstnanosti dvě varianty. Ta optimističtější počítá, že na konci roku bude bez práce v Ostravě dvacet tisíc lidí. „Při horším vývoji na trhu práce by mohlo být evidováno až jedenadvacet tisíc osob, což by představovalo míru nezaměstnanosti kolem dvanácti procent,“ říká ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

V současné době je v Ostravě bez práce 21 629 lidí. O téměř tři stovky méně než na konci února. I když už se podařilo nastartovat růst ekonomiky, oživení zaměstnanosti očekávají odborníci později, patrně až v roce 2012. Jedním z důvodů je i to, že zaměstnavatelé jsou při přijímání zaměstnanců velmi opatrní a racionální.

Od ostravských firem nemá úřad práce hlášeno žádné hromadné propouštění. Naopak. „Mám signál, že by mohlo dojít k nárůstu zaměstnanosti v oblasti hutnictví, ale to v této chvíli nechci blíže specifikovat,“ podotkla Jungová. Nová místa vznikají ve strojírenských firmách a ve firmách, které se zabývají informačními technologiemi.

Práci přineslo i jaro. Díky sezonním pracím mírně prořídly statistiky na úřadech ve všech okresech Moravskoslezského kraje. Volných míst je ale stále zoufale málo. Vůbec nejméně je jich v Bruntále, kde na jedno volné pracovní místo připadá 39 uchazečů o zaměstnání.

V celém Moravskoslezském kraji je v současné době bez práce téměř 81 300 lidí. Volných pracovních míst je k dispozici jen 3800. „Do konce roku nemůžeme počítat se zásadním obratem, ale předpokládáme, že by se nezaměstnanost mohla mírně snižovat,“ konstatovala Vladana Piskořová z krajské pobočky úřadu práce.

V případě lepší varianty by úřady práce v Moravskoslezském kraji mohly na konci roku evidovat maximálně 77 tisíc nezaměstnaných. Pro srovnání: před hospodářskou krizí, v březnu 2008, bylo v kraji bez práce 61 270 lidí, o dvacet tisíc méně než dnes. A vybírat si tenkrát mohli z téměř třinácti tisíc volných pracovních míst.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU