STAV PO ROCE

Obyvatelé Ukrajinské ulice v Ostravě-Porubě už mohou delší dobu klidně spát. Ještě před rokem však museli čelit častému rušení nočního klidu, které způsobovali zákazníci místního občerstvení Teni.

Ti, častokrát posilnění alkoholem z nedalekého restauračního zařízení, se při cestě domů zastavili ještě u jednoho z řady kiosků, kde si objednali hamburger či párek v rohlíku, nebo se rovnou posilnili některým z nabízených alkoholických nápojů.

„Hluk tady byl na denním pořádku. Většinou to začalo okolo druhé až třetí hodiny v noci. Mládež se u občerstvení scházívala, bývaly to skupinky několika lidí. Třeba tří, kteří ale udělali rámus i za pět," postěžovala si loni Deníku Marie Řezníková, která bydlí přímo naproti občerstvení v Ukrajinské ulici.

Petice

Situaci dokonce musel řešit i ostravský magistrát.

Zoufalí lidé podali petici Magistrátu města Ostravy na konci roku 2013. V ní žádali o vydání obecně závazné vyhlášky, která by regulovala provozní dobu rychloobčerstvovacích prodejen.

Magistrát však navrhovanou vyhlášku nemohl vydat. Podle tehdejšího primátora města Petra Kajnara by totiž šlo o nepřiměřený zásah do ústavně zaručeného práva podnikat.

Změna zavírací doby

Na místní se však usmálo štěstí a jejich trable ustaly se změnou zavírací doby občerstvení. Loni bylo otevřeno od neděle do čtvrtka od 16. hodiny do jedné v noci.

V pátek a sobotu pak od 16 hodin do čtyř ráno.

Podle místních tato doba přímo vybízela k rušení nočního klidu. Nově však občerstvení zavírá od neděle do čtvrtka o půlnoci, a v pátek a v sobotu dokonce o dvě hodiny dříve ve dvě ráno.

„Bydlím na druhém konci Ukrajinské ulice a kdysi jsem skutečně ten rámus slýchával. Trvalo to až do časných ranních hodin. Od určité doby už je ale klid a jsem za to rád," řekl Deníku jeden z místních při své pravidelné procházce se psem. Jeho slova potvrdila i prodávající denního tisku v místní trafice a prodavačka v potravinách Vidar, které přímo sousedí s občerstvením Teni.