Chtějí dát vedení města i ostravským zastupitelům najevo, že nesouhlasí s plánovaným rozšířením areálu vědecko-technologického parku (VTP) do lokality porubského lesoparku a Myslivny, proto založili petici. Podepsalo ji už 2400 lidí. Petiční výbor, který tvoří Inka Jakimová, Martin Bobek a Kateřina Ličková, si od podpisové akce slibuje, že projekt města bude umístěn do jiné, vhodnější lokality.

„Buď na původní plánované místo podél výpadovky na Opavu, anebo na některým z brownfieldů, kterých je v Ostravě mnoho. Nejsme proti rozšíření VTP, ale jsme proti jeho umístění do porubského lesoparku," řekla Deníku Inka Jakimová.

Podle ní se jedná o nejvyužívanější porubskou rekreační lokalitu. „Lidé jsou zvyklí tam chodit s pejsky, s dětmi, na běžky, na kolo nebo jen tak si zaběhat. Relaxovat, odpočívat a třeba si na veřejném ohništi opéct buřty. Záleží nám na tom, aby poslední zelené a přírodní místo v Porubě zůstalo v této přirozené podobě alespoň tak, jak je dnes," doplnila členka petičního výboru.

Přijít by mohl třeba Google

V rozšířeném areálu VTP by měla podle vedení města vzniknout nová plocha, která umožní další rozvoj Ostravy v oblasti IT, vědy a výzkumu.

„Areál vznikne v souladu se všemi současnými zelenými trendy. Jako takový může do Ostravy přivést velikány typu Googlu anebo Intelu," uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

„Zrealizovaný projekt, který podporují vysoké školy z Ostravy a Opavy, znamená až 1850 nových pracovních míst s navázáním na další subdodavatelské pracovní pozice," dodala.

Na listopadovém zastupitelstvu městského obvodu Poruba projekt podle ní představí primátor města Tomáš Macura. „Jsme přesvědčeni o tom, že veřejnost změní názor, až se seznámí s významem projektu a jeho přínosu pro město i jednotlivce. V dané lokalitě bude obnoven běžecký okruh, vznikne cyklostezka, součástí projektu je budování Severního spoje, úprava křižovatek v Porubě tak, aby byly bezpečnější," doplnila tisková mluvčí s tím, že město už na výkup pozemků potřebných pro rozšíření VTP investovalo 97 milionů korun.

Kde podepsat petici

Někteří obyvatelé ani tak nevýskají radostí.

„Bydlím ve Studentské ulici, v těsné blízkosti místa, kde by se mělo stavět. Kromě toho, že je toto místo klidnou lokalitou, a najednou nám tady začnou jezdit těžké stavební stroje, s přítelem chodíme do lesoparku poměrně často. Záměr města odmítáme," uvedla Mariana Řezníčková, která se na petici prozatím nepodepsala.

Lidé mají možnost najít petici na internetových stránkách www.lesoparkporuba.cz.

Podepsat ji mohou také na veřejných podpisových místech, jako je například provozovna Poruba.NET na Hlavní třídě nebo Myslivna. Petiční archy najdou také v centru Ostravy v Minikino kavárněv Kostelní ulici.