VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Staré Bělé zuří: Který diletant nás zahrnul do záplavové zóny?

Obyvatele několika domů na horním konci Staré Bělé štve, že jsou kvůli místnímu potoku už tři roky v záplavové zóně. To se ale dozvěděli až nyní, zcela náhodou. A zuří! Mají naději na změnu rozhodnutí?

3.8.2018
SDÍLEJ:

V tomto místě Starobělský potok mizí pod zemí v potrubí. Jeden z paradoxů? Dům vlevo, ve výšce potoka a jeho těsné blízkosti, v záplavové zóně není. Výše položený dům Petra Kutáče (na snímku) vpravo však ano.Foto: Deník / Lukáš Kaboň

Jejich domy a pozemky v Mitrovické ulici hned pod obecním úřadem jsou – pro ně nově – v záplavovém území. Bezpečnostní opatření si nechal zhotovit ostravský magistrát, za vymezením zóny pak stojí lidé z Povodí Odry. Opatření vznikla kvůli místnímu Starobělskému potoku.

Ten po vybudování kanalizace a rapidním úbytku vody prý místy nemá daleko k vyschnutí. Navíc asi dvousetmetrový úsek, kde má potok lidi ohrožovat nejvíce, je veden potrubím pod zemí. Už osmdesát let.

„Naše domy jsou navíc až o dva metry výše, než ty za silnicí pár metrů od nás. Nehledě na to, že potrubní část potoka je špatně zakreslena. Sklepem mi určitě neprochází,“ kroutí hlavou jeden z obyvatel, které zóna zasáhla, Tomáš Grygar. A hovoří o diletantství.

Jemu, stejně jako třeba sousedovi Petru Kutáčovi vadí, že nikdo z Povodí Odry se v místě nebyl podívat. Vše mělo vzniknout podle matematického modelu v počítači, což pánové opírají právě o špatné zakreslení potoka nebo o zjevně neznalý výškopis.

Historický snímek dokládá, kudy tekl - a stále teče - Starobělský potok.

Jedno ze záplavových území v ostravské městské části Stará Bělá.

„Voda se zřejmě zalekne bílé vodicí čáry na silnici a vystoupá o dva metry výše k nám. Nebo se lekne sousedního domu v boční ulici. Paradox? Ten dům v záplavové zóně není, přitom stojí hned u potoka a mnohem níž než ten můj,“ nechápe učiněné rozhodnutí Petr Kutáč.

ZNEHODNOCENÝ MAJETEK, OMEZENÍ NA POZEMKU

Pánové se proto rozhodli obrátit na ostravský magistrát, kde například dokládali, že ani při povodních v roce 1997 se voda v potoce výrazněji nezvedla. Dostali jen vyrozumění, v němž se mj. píše, že „kulminační průtok v roce 1997 nebyl vyhodnocován a není znám, ale z obdobných lokalit se dá vyvodit, že neodpovídal stoletému průtoku“.

Podle Kutáče s Grygarem však některé z domů v místě stojí už od roku 1901 a nikdy vodou ohroženy nebyly. „A najednou musíme řešit problémy jako znehodnocení majetku nebo omezení v záplavovém území, kde si nesmíme nic postavit, ani plot z pletiva!“ štve majitele domů, kteří navrhují spíše rozšířit koryto toku, pokud někomu připadá nedostatečné.

NADĚJE

To se spolu s odkupem okolních pozemků Povodí Odry také chystá udělat, záměr ale blokují obyvatelé ve spodní části obce, kde je v záplavové zóně zahrnuto mnohem více domů. Podle Kutáče s Grygarem však ne tak nesmyslně.

Naději na změnu ale pánové mají. „Jelikož 1. června 2018 vstoupila v platnost aktualizovaná vyhláška o způsobu a rozsahu zpracování návrhu a stanovení záplavových území, přistoupíme k vypracování nového návrhu záplavového území s využitím aktuálních hydrogeologických dat,“ vysvětluje mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková s tím, že výsledky budou známy v první polovině příštího roku. Nelogičnosti v současně vymezeném území však ponechává bez komentáře.

Ostravský magistrát se k věci staví takto: pokud správce vodního toku nepodá návrh na změnu, není žádný právní důvod se situací zabývat.

Autor: Petr Jiříček

Místo události:
3.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 21 000 Kč

Obsluha jeřábů Jeřábník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, telefonicky 7-16 hod., , Hlavní odpovědnosti: , - Převoz břemen ( převážně plechů ) na určené místo, - Vedení deníku zdvihacího zařízení, - Údržba, čištění a mazání svěřeného jeřábu, - Koordinace práce s vazačem, , Požadujeme: , - Platný jeřábnický průkaz sk. A, - Platný vazačský průkaz, - Systematický přístup k práci, zodpovědnost, samostatnost , , Nabízíme:, - Stabilní práci v kmenovém stavu, - 12-hodinový směnný režim ( krátký/dlouhý týden - tzn. co 14 dnů volný víkend ), - Příspěvek na penzijní/životní pojištění 1 200,-/měsíčně, - Multisport karta, - Závodní stravování, 2x za směnu máte nárok na dotovanou stravu, - 25 dnů dovolené ( 5 dnů navíc ), - Sleva na nájemném v bytech RESIDOMO, , Beneftiy: Příspěvek na penzijní/životní pojištění 1.200,- měsíčně, závodní stravování s dotací zaměstnavatele, 25 dnů dovolené, sleva na nájemném v bytech RESIDOMO. Pracoviště: Vítkovice steel, a.s. - ostrava, Štramberská, č.p. 2871, 703 00 Ostrava 3. Informace: Tomáš Potůček, +420 720 746 018.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy Sociální pracovník (sociálně právní ochrana dětí). Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Městský obvod Slezská Ostrava, ÚMOb městského obvodu Slezská Ostrava, Kontakt: na výběrovém řízení, vyhlášeno výběrové řízení č. 13/2018 - nutno podat do 21.9.2018 přihlášku, , Požadované vzdělání: , -zakládající odbornou způsobilost dle § 110 odst. 4 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění., , Požadované doklady:, -životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se zabezpečování požadovaných činností,, -výpis z evidence Rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce,, -ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, ověřený doklad o zkoušce ZOZ, pokud je jeho držitelem., , Přihláška musí obsahovat označení "Nabídka volného pracovního místa", jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu uchazeče, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče. Přihláškou se rozumí samostatný dokad, nelze jej nahradit údaji uvedenými v životopise, v průvodním dopisy apod. , , Lhůta pro podání přihlášky: do 21. 9. 2018 včetně. , , Způsob a místo podání: , , poštou nebo osobním doručením na podatelnu Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava, nám. J. Gagarina č. 4, Ostrava - Slezská Ostrava, v zalepené obálce označené VÝBÉROVÉ ŘÍZENÍ č. 13/2018 - NEOTVÍRAT, s uvedením adresy uchazeče (odkaz na www.slezska.cz)., , , Adresa: Statutární město Ostrava, Úřad městského obvodu Slezská Ostrava, odbor vnitřních věcí, Těšínská 35, 710 16 Slezská Ostrava, , Zaměstnanecké výhody: stravenky, sociální fond, 25 dnů dovolené, , Více informací k pozici naleznete na: www.slezska.cz. Pracoviště: Statutární město ostrava, městský obvod slezská ostrava, úřad městského obvodu, náměstí Jurije Gagarina, č.p. 1195, 710 00 Ostrava 10. Informace: Zdeněk Matýsek, +420 599 410 026.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 30 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví Mistr/ová stavební výroby. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Volat předem a domluvit si schůzku - p. Watzlawikova, tel. 596 614 290., , Požadavky:, Vzdělání stavebního směru, ŘP sk. B podmínkou., , Mzda + prémie., Nástup možný ihned. Pracoviště: Ekofas spol.s r.o. - pracoviště okresu ostrava, Tavičská, č.p. 226, 703 00 Ostrava 3. Informace: Dita Watzlawikova, +420 596 614 290 7-15:30h..

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 13 500 Kč

Zámečníci strojů Zámečník/ce, zámečník/ce pomocné práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava-Mar. Hory U koupaliště 1570/10, Kontakt: pan Machů Jozes, Ing., telefonicky 736 604 603, e-mailem: jokrma@seznam.cz, , Provádění čistění výpalků, jejich kompletace, broušení, vrtání povrchová úprava. Pracoviště: Jokrma s.r.o. mar.hory a hulváky, U Koupaliště, č.p. 1570, 709 00 Ostrava 9. Informace: Jozef Machů, +420 736 604 603.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kavárna Atlantik
10

Atlantik: nový start zaběhlé ostravské kavárny

Lysá hora, červenec 2018. Výstup na vrchol Beskyd absolvují každoročně statisíce turistů.
1 26

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Pod Páníkem se vracejí do sestavy Baníku odchovanci, týmu se daří

Ostrava - Několik důležitých významů má podle trenéra Bohumila Páníka pondělní vítězství Baníku na hřišti Bohemians. Tři body do tabulky, posílené sebevědomí mužstva a ještě nejméně jeden: potvrzení správnosti nastavené cesty. Páník totiž poukazuje na fakt, že v sestavě Baníku se v Ďolíčku dostalo na hřiště pět ortodoxních odchovanců klubu.

Protiokupační hesla zůstávají na zdech dodnes

Lenine, probuď se! Okupanti, nestřílejte do dětí! Ať žije svobodná republika! Dubček! Svoboda! Nápisy na cihlové budově dnešní ZŠ Ostrava-Vítkovice v Šalounově ulici č. 56 (na snímku) jsou údajně autentické ze srpna 1968.

Porubou bez omezení. Už od pondělí

Ostrava – Spolu s víkendem skončí i zhruba měsíc a půl trvající rekonstrukce tramvajové trati v páteřní porubské ulici 17. listopadu v úseku mezi Porubkou a Hlavní třídou.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT