Je velmi pravděpodobné, že kdo špatně slyší, s oceněnou sestřičkou se už setkal. Věra Davidová už dvacet let pracuje ve foniatrické ambulanci ostravské fakultní nemocnice. Vyšetřuje pacientům sluch, pomáhá jim naučit se zacházet se sluchadly a poslouchat s nimi.

Špatně slyší, ale skvěle odezírají

„Je důležité, aby pacient nejen dobře slyšel, ale i rozuměl mluvené řeči. Komfortní poslouchání v současné době umožňují moderní digitální sluchadla, kde je možno i volit různá poslechová prostředí, například hluk, přírodu, hudbu, společnost. To se staršími analogovými sluchadly nebylo dost dobře možné,“ říká zdravotní sestra. Podílí se i na screeningu sluchu čerstvě narozených dětí, který se v ostravské fakultní nemocnici provádí tři roky.

„Sluchové vady se tak odhalí velmi brzy. I miminka pak mohou mít sluchadla, která pomáhají jejich správnému vývoji,“ tvrdí sestra Davidová.

Co je důležité pro práci s nedoslýchavými lidmi? „Pacienti většinou skvěle odezírají. Je zbytečné na ně křičet, také přehnaná artikulace je nanic, ztrácí na srozumitelnosti,“ příjemným hlasem vysvětluje Věra Davidová. Dívá se přitom do očí, věty jasně formuluje.

Do Ostravy z Jižních Čech

Svoji práci má ráda, přitom původně zdravotní sestrou být nechtěla. „Toužila jsem stát se učitelkou v mateřské škole. Učit děti, pomáhat lidem. Ale vlastně se mi to splnilo. Každé ráno můžu pomoci někomu zbavit se handicapu. Neslyšící lidé mají mnohdy komplex, straní se kvůli svému postižení kolektivu. Když odcházejí od nás se správně zvolenými sluchadly, nic jim nebrání normálně žít,“ říká Davidová.

Ocenění hejtmana si váží, je ráda, že si někdo všiml toho, že dělá i něco navíc. Loni zorganizovala audiologický kongres pro zdravotní sestry s mezinárodní účastí. Kromě svého zaměstnání se věnuje i dětem s cystickou fibrózou. „Podařilo se zapojit Ostravu do programu Pomoc slaným dětem, jak se pacientům s cystickou fibrózou kvůli velké koncentraci soli v potu říká. I letos budeme pokračovat v osvětové akci. Má zvýšit povědomí mezi lidmi o této chorobě, která se dá léčit, ale ne vyléčit,“ říká oceněná zdravotní sestra.

Do Ostravy se přivdala, narodily se jí tu, dnes už dospělé, dvě dcery. Má ráda léto, slunce, plavání, rybníky, jízdu na kole. I proto se stále vrací do rodných jižních Čech.

Zdravotní sestry dostaly ocenění

Anketa zaměřená na ocenění úsilí, nikdy nekončící práce a trpělivosti zdravotních sester má za rok 2010 svoje vítězky. Ocenění Sestra Moravskoslezského kraje si odnesly:

Vkategorii sestra v ambulantní sféře zdravotnického zařízení:
Věra Davidová z ORL kliniky ostravské fakultní nemocnice

V kategorii Sestra u lůžka ve zdravotnickém zařízení – zařízení sociální péče
Marta Orlíková,vrchní sestra geriatrického oddělení havířovské nemocnice

Cenu pacientů obdržela Jana Pawlasová z havířovského pracoviště Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje.

Čestnou cenu Moravskoslezského kraje získala hlavní sestra Podhorské nemocnice Eva Krulišová.