Kurzy již od podzimu probíhají na akreditovaných polygonech center bezpečné jízdy. Jeden z nich se nachází v Ostravě, dalšími městy jsou Jihlava, Vysoké Mýto, Most, Česká Lípa a Příbram.
„Stále časté jsou například situace, při kterých řidiči před policisty ujíždí, proto je nutné, aby na takové případy byli policisté připraveni a dokázali dobře ovládat svá vozidla i v krizových situacích. Díky dohodě ministerstva vnitra s Českou kanceláří pojistitelů jsme nyní schopni zajistit kvalitnější výcvik našich řidičů, který by na resortních zařízeních nebyl možný," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policisty a hasiče čekají na polygonech náročné podmínky. Řidiči si mimo jiné procvičí manévrování s vozidlem ve vymezeném prostoru, brzdění na různých površích v přímém směru i v zatáčkách, vyhýbání se náhle vzniklé překážce, zvládnutí vozidla při náhlém smyku nebo aquaplaningu.
„Přicházejí noví mladí příslušníci, kteří dostávají drahá vozidla v ceně milionů korun. Jezdí k zásahům pod majákem, což přináší stres. Proto jsem rád, že takový projekt existuje a naši příslušníci jej mohou absolvovat," doplnil policejního prezidenta generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba.
Policisté absolvují kurzy většinou v osobních automobilech, hasiči své schopnosti testují i s nákladními vozidly.
Projekt vznikl na základě dohody mezi Ministerstvem vnitra ČR a Českou kanceláří pojistitelů (ČKP) a je celý financován z fondu zábrany škod ČKP.
„Pojišťovny ročně přispějí do fondu zábrany škod zhruba částkou 600 milionu korun. Považuji za správné, že je z těchto prostředků financovaný i projekt Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky a Policie České republiky, který má jednoznačný pozitivní vliv na prevenci škod i minimalizaci jejich následků," řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.