Akce se koná v rámci narozeninových oslav plzeňského piva, které začaly 4. října na Pilsner Festu. A nyní pokračují ve všech větších českých a moravských městech.

Historický vůz a narážení dubových sudů v ostravských hospodách navodí v sobotu plzeňští sládkové, skupina herců v dobových kostýmech a formanský koňský povoz.

Oblíbený plzeňský ležák

„Moc se na tuhle akci těšíme, a to hlavně kvůli našim štamgastům. Ti se jí nemohou dočkat," uvedl majitel restaurace U Rady Marián Bavlšík, který potvrdil, že na Ostravsku je plzeňské pivo oblíbené prakticky od nepaměti. Vztah plzeňských pivovarníků k Ostravě připomněl také Václav Berka - obchodní sládek Plzeňského Prazdroje.

„Vyhlášený plzeňský ležák se na severu Moravy a ve Slezsku výrazně rozšířil již v šedesátých letech 19. století. Ve Vítkovicích byla v té době dokonce pivnice výhradně s tímto plzeňským pivem, její název se bohužel v archivu nedochoval. Jedněmi z prvních odběratelů plzeňského ležáku byli A. G. Huber, Marcus Frankl a M. Florinek," uvedl Václav Berka.

První zastávka

První zastávkou formanské družiny s nefiltrovaným pivem bude v sobotu od 18.30 hodin restaurace PUOR Slezská. O hodinu později se začne slavit také U Kocoura.

Poslední ostravskou zastávkou budou oslavy v restauraci U Rady od 20.30 hodin. Hospoda, jejíž existence sahá do prvorepublikových dob, se právem honosí neoficiálním titulem nejstarší hospoda v Ostravě. Mnozí také tvrdí, že právě zde se v Ostravě čepuje to nejlepší plzeňské pivo. Restauraci navštěvovaly v dřívějších dobách slavné osobnosti, jako Igor Stravinský, Leoš Janáček nebo Sergej Prokofjev.