Mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková uvedla, že Gupta s vedením huti i odbory diskutoval o krizi na evropském ocelářském trhu, kdy se poptávka v důsledku pandemie koronaviru propadla o více než 50 procent.

Guptův příjezd do podniku orámovalo troubení, řehtačky a transparenty, kterými odobráři dávali najevo svou nespokojenost. Kvůli bezpečnostním opatřením souvisejícím s koronavirovou pandemií neorganizovali velkou akci, ale sešlo se jich asi 30.

„My jsme přichystali přivítání pro pana Guptu z toho důvodu, že se nám nelíbí kroky, které tady jsou činěny posledních deset měsíců, kdy vlastní tuto továrnu,“ řekl ČTK za odboráře předseda základní organizace OS KOVO Liberty Česká republika Petr Slanina.

Odboráři měli na transparentech hesla jako „Vítejte v huti, která nemá energii“, „Nejdříve investice, potom veselice“ nebo „Výmluvy na pandemii nezaplatí energii“. Všechno bylo i v angličtině.

Bývalý závod ArcelorMittal Ostrava, dnes Liberty Ostrava. Ilustrační foto.
Liberty Ostrava sníží výrobu. Dočasně odstaví jednu vysokou pec

„Hlavně chceme vědět, jaké má záměry s touto hutí, protože se obáváme, že všechny kroky vedou k tomu, že tady je snaha odstavit prvovýrobu,“ řekl Slanina a dodal, že v podniku je enormní tlak na prodej emisních povolenek. „Následně přišlo odstavení jedné vysoké pece a vyostřil se spor mezi firmou Liberty Ostrava a TAMEH, což by mohlo mít za následek odstavení celé hutě,“ řekl Slanina.

Firma TAMEH Czech dodává huti veškeré energie. Kvůli neshodám na cenách TAMEH počátkem května omezil dodávky páry, což mohlo Liberty způsobit komplikace při výrobě. Liberty Ostrava patří od loňska do skupiny Liberty Steel Group, která je součástí globálního uskupení GFG Alliance patřícího Guptově rodině. TAMEH ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal (bývalý vlastník huti) a polského holdingu Tauron.

VIDEO oblíbených ostravských Tří Tygrů sklidilo silnou kritiku. Podívejte se

Mluvčí TAMEH Patrik Schober uvedl, že firma se opírá o platnou smlouvu. „Postup společnosti TAMEH navíc podpořil i Úřad pro hospodářskou soutěž. TAMEH, pro něhož je Liberty jediným zákazníkem, sice prozatím v dodávkách pro ocelárnu pokračuje, ale tratí stovky milionů korun měsíčně, což ohrožuje jeho další provoz,“ uvedl Schober.

Majitelé Liberty uvedli, že o koupi TAMEH Czech jednají, dohody ale zatím nedosáhli. Slanina připomněl, že odbory už při prodeji huti upozorňovaly, že bez energetiky může mít nový majitel problémy.

Dočasná odstávka pece 

Dočasné odstavení jedné ze dvou vysokých pecí firma zdůvodnila úbytkem objednávek souvisejícím s pandemií nového typu koronaviru. Huť nechce propouštět, ale téměř 400 zaměstnanců se kvůli tomuto opatření střídá doma se sníženou mzdou.

Gupta uvedl, že je hrdý na to, jak huť zvládla provoz v době koronavirové krize. "Pandemie covid-19 vážně narušila trh s ocelí po celém světě a zejména v Evropě. I přes veškerá opatření, která jsme byli nuceni zavést, a přes oslabení trhu s ocelí zůstáváme ohledně budoucnosti Liberty Ostrava pozitivní," řekl Gupta. Doplnil, že firma připravuje výstavbu nových hybridních pecí, které zůstávají středobodem její investiční strategie a které plánuje uvést do provozu v roce 2022.

„Domluvili jsme se, že budeme komunikovat napřímo s majitelem. To vnímám jako velké pozitivum, protože než to přejde přes několik manažerů, tak obzvlášť v takové krizové situaci je lepší mluvit přímo s ním," řekl Slanina.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřinými společnostmi má 6000 zaměstnanců.

Tisková konference k rebrendingu Residomo na Heimstaden, 27. května 2020 v Ostravě. Generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj.
Z Residoma je Heimstaden! Co to znamená?
Komenské sady v Ostravě, 15. dubna 2020.
Podívejte se: Takto živo bylo ve středu v Komenského sadech v Ostravě