Informaci Deníku potvrdil zástupce zaměstnanců v dozorčí radě firmy Petr Slanina.

„Došlo k tomu, čeho jsme se obávali. Firmu opustí nejen technicko-hospodářští pracovníci, ale také velká část lidí z dělnických profesí. Jako zástupci zaměstnanců to považujeme za negativní krok. Zvláště v situaci, kdy dochází k oživení výroby. Navíc máme informace, že ve firmě už se začíná projevovat nedostatek lidí a podle našich informací se mají už v září začít nabírat agenturní pracovníci. Cítíme to tak, že vedení huti si dalo za cíl snížit počty zaměstnanců stůj co stůj. Hospodářská krize v tom nehraje žádnou roli,“ uvedl Slanina.

Mluvčí ArcelorMittalu Věra Breiová na dotaz uvedla, že mezi zaměstnanci, kteří z huti odejdou, budou i lidé pracující v dělnických profesích. „Když jsme informovali, že firmu opustí tři stovky lidí, nevylučovali jsme, že mezi nimi mohou být případně i dělníci. Platí ale, že budou odcházet pracovníci THP a pracovníci z provozů podpory výroby, nikoliv přímo z výroby,“ uvedla mluvčí ostravské huti.

První lidé odejdou na konci léta

Mluvčí také dodala, že v současnosti nemá žádné informace o tom, že by se měli přijímat agenturní pracovníci. Ostravský ArcelorMittal podle Breiové jede v současnosti zhruba na pětašedesát procent své kapacity.

První zaměstnanci by měli z firmy začít odcházet k poslednímu srpnu. „Vedení firmy doufalo, že k tomuto kroku nebude muset přistoupit. Po několik měsíců jsme dělali mnohá opatření, abychom zabránili nutnosti dalších odchodů našich zaměstnanců. K tomu, abychom se vyrovnali s dopady současné ekonomické krize, nemáme jinou možnost,“ vysvětlil propouštění už koncem července personální ředitel huti Ctirad Lolek.

Podle něj bude odcházejícím zaměstnancům vyplaceno nadstandardní odstupné i poskytnuta pomoc při hledání nového uplatnění.