Předseda základní organizace OS KOVO ArcelorMittal ČR Petr Slanina říká, že ujišťování o tom, že po prodeji huti se nic nezmění a firma „pojede“ dále pod jiným názvem, se dá těžko věřit.

VŠE NA TÉMA PRODEJ HUTI V OSTRAVĚ NAJDETE ZDE

PRÁZDNÁ SCHRÁNKA

„Vypadá to, že náš dosavadní majitel chce prodat nekonkurenceschopnou prázdnou schránku. Přístup zástupců Liberty House nás zaskočil. Nevadí jim, že mají kupovat už zmíněnou prázdnou schránku. Ani to, že budeme do budoucna závislí na ArcelorMittalu, co se týká energetiky, a že by měli po dobu tří let používat k prodeji svých výrobků obchodníky z ArcelorMittalu,“ podivuje se odborář.

ZÁTÍŽÍ HUŤ?

Podle něj hrozí, že Liberty House ostravskou huť použije jako zástavu k úvěru na její koupi a zatíží ji natolik, že nebude mít peníze na investice, které nutně potřebuje, aby zůstala konkurenceschopná.

„Máme dokonce obavy, že hrozí i to, že nový vlastník nebude schopný tento úvěr splácet a kunčická huť se může dostat do problémů, ve kterých byla před dvaceti lety Poldi Kladno,“ upozorňuje odborář.

Podnik ArcelorMittal Ostrava, 19. října 2018 v Ostravě. Na snímku provoz Minihuť, ocelárna. Válcovna, ocelové bramy.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Podnik ArcelorMittal Ostrava, 19. října 2018 v Ostravě. Na snímku provoz Minihuť, ocelárna. Závod plynulého odlévání.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

JAKO OKD?

Předsedkyně odborové organizace Ostravská huť Alena Sobolová uvedla, že odboráři se obávají, že při prodeji už dochází a ještě bude docházet k poškození ostravské hutě skupinou ArcelorMittal.

„A to v rozsahu srovnatelném s tunelováním OKD. Žádáme vás tímto o podporu, abychom zabránili trvalému a nezvratnému poškození stabilní firmy. V sázce je nejen 6,5 tisíce kvalifikovaných pracovních míst, ale také zdroj příjmů pro zhruba 100 tisíc lidí, které představují nejen rodinní příslušníci, ale i pracovníci dodavatelských firem v regionu,“ napsali odboráři z huti v dopise adresovaném kontrolnímu správci ze společnosti Grand Thorton a také Evropské komisi.

Odborář Petr Slanina říká, že o osudu hutě se může rozhodovat v průběhu krátké doby.

„Odeslali jsme Liberty House dotazy. Pokud nedostaneme odpovědi, které by byly zárukou, že už k zmíněným krokům nedojde, jsme připraveni vyjít před fabriku. Počátkem listopadu má do huti přijet pan Gupta, majitel celé skupiny, do které patří i Liberty House. Pokud nám možný nový vlastník naše pochybnosti nevyvrátí, mohl by se pan Gupta na vlastní oči přesvědčit, jak to vypadá, když tisícovky lidí z huti mají obavu o svá místa,“ dodává odborový předák Petr Slanina.

O prodeji huti budou zítra jednat i poslanci  Prvním bodem zítřejšího jednání Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky bude prodej kunčické huti. Předseda základní organizace OS KOVO ArcelorMittal ČR Petr Slanina na dotaz upřesnil, že na jednání sněmovny vysílají odboráři z huti své zástupce.

Podnik ArcelorMittal Ostrava, 19. října 2018 v Ostravě. Na snímku provoz Minihuť, ocelárna. Hotové role, svitky.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Podnik ArcelorMittal Ostrava, 19. října 2018 v Ostravě. Na snímku provoz Minihuť, ocelárna. Válcovna - role, svitky.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň