Její připomínky a kritika jsou konstantní, ale k žádné změně nevedly.

V největším zdravotnickém zařízení v regionu s obratem více než pět miliard korun pracuje takřka 3300 zaměstnanců.

„Naše organizace má 891 členů a jsme součástí Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky (OSZSP). V rámci svazu jsme největší organizace v zemi,“ uvedla Sargová.

Změní se něco po páteční schůzce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha z hnutí ANO a hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka a primátora Ostravy Tomáše Macury?

„Jsem optimista. Věřím, že dojde k zjednání nápravy ku prospěchu všech zaměstnanců, kteří chtějí pracovat v klidu a s důvěrou ve vedení FNO,“ uvedla Sargová. I ona vidí jedinou možnost v ukončení působení Evžena Machytky v čele Fakultní nemocnice Ostrava.

Ředitel FNO Evžen Machytka.
Drama ve Fakultní nemocnici Ostrava pokračuje. Ledy se konečně pohnuly!

Můžete lidem vysvětlit, jaké další odborové organizace fungují ve FNO a kolik mají členů?
Kromě nás tam jsou Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků při FNO (POUZP) a Místní lékařský odborový klub FNO (MLOK) - Svaz českých lékařů. Počty členů těchto organizací byly zveřejněny naposledy k lednu 2018: MLOK má 67 členů, POUZP 32 členů

Nechtěli jste postupovat v této vyhrocené situaci společně? Konzultujete s dalšími odborovými organizacemi uvnitř FNO své kroky?
K spolupráci zatím nedošlo. Neobdrželi jsme od dalších odborových organizací zatím žádné stanovisko k současné vyhrocené situaci ve FNO. Lze předpokládat - a nyní spekuluji - míru potenciálního strachu z veřejného deklarování stanovisek jednotlivých odborových organizací a tím zvýšení rizika tlaku na členy těchto odborových organizací. Je třeba si uvědomit, že někteří členové jsou zástupci středního managementu ve FNO.

Koncem minulého týdne vaše odborová organizace napsaladalší otevřený dopis ministru zdravotnictví za hnutí ANO Adamu Vojtěchovi, kde žádáte řešení situace s ředitelem Evženem Machytkou. Máte od některého z nich zpětnou vazbu?
Pan ředitel (Evžen Machytka) na dopis nereagoval. Dostali jsme se do situace, kdy už zjevně žádné jednání mezi ředitelem FNO a odbory nevyřeší současnou situaci. Od pana ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsem obdržela vyjádření, že počítá v pátek s jednáním s námi a dalšími odborovými organizacemi.

Ondřej Šimetka
Odvolaný šéf porodnice FNO: Většina přednostů vyjádřila řediteli nedůvěru!

Stačí vám tato odpověď?
Vcelku nás překvapuje, že po opakované intervenci odborů, studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LF OU), zástupců vedení LF OU, intervenci lékařů FNO a dalších zainteresovaných lidí, ještě stále ministr zdravotnictví neučinil rozhodnutí. V únoru když odvolával ředitele Svatopluka Němečka, vše proběhlo velice rychle. Nevíme, co si o tom máme myslet.

Jak byste popsala současnou situaci ve FNO?
Považuji ji za vskutku extrémně vyhrocenou. Pokud současný ředitel FNO (Evžen Machytka), nebude odvolán, máme oprávněné obavy, že neklid bude pokračovat. A dojde k dalším - tentokrát dobrovolným - odchodům lékařů.

Ředitel Evžen Machytka médiím tvrdí, že je vše v pořádku a nic vážného se neděje?
Lidé jsou otřeseni tím, jak je ze strany ředitele v médiích vše prezentováno, že nic špatného neudělal a vše je v pořádku. Výroky (Nikoho úmyslně neodstranil, osobní zájmy v tom nejsou, nemocnici vede naprosto transparentně) považujeme za nehorázné až skandální. Na druhé straně … kdo by přiznal svoji chybu? Kdo by veřejně přiznal, že v jeho krocích byl osobní zájem, že cílem auditu v červenci od společností Deloitte Advisory, s. r. o. bylo najít důvod k odstranění tří přednostů. Jen pro zajímavost: audit stál milion korun a závěr nebyl zveřejněn!

Ředitel FNO Evžen Machytka.
Stabilizace FNO podle Evžena Machytky

Jaké máte vůbec možnosti protestu proti současným poměrům ve FNO?
Za naši organizaci šly už dva dopisy na ministerstvo zdravotnictví a premiérovi ČR. O situaci se snažíme informovat členy ZO. Je však nutné podotknout, že naše organizace je ve stávkové pohotovosti v rámci OSZSP za navýšení tarifních platů od ledna 2019. Zástupci ZO, lékařů FNO, LF OU a studentů LF OU své další kroky koordinují, tak aby situace ve FNO i na LF OU byla úspěšně vyřešena. Společně jsme oslovili hejtmana Iva Vondráka a primátora Tomáše Macuru. Společně se chceme sejít s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem při jeho páteční návštěvě v Ostravě.

Nedůvěru řediteli už vyslovila většina přednostů, spekuluje se i o velkém počtu lidí z porodnické kliniky. Jaké máte aktuální informace?
Ano. Nedůvěru vyslovují už otevřeně zaměstnanci napříč nemocnicí. Bouří se s každým nepravdivým vyjádřením ředitele v médiích. Přednostové a primáři se také ozvali. „Pan ředitel FNO to označil jako diskusi.“ Podpořili nás studenti, kteří se nebáli a vyslovili svůj postoj k situaci, a poukázali, jaký má a bude mít celá situace dopad na jejich výuku. Důvěra k řediteli FNO a k současnému vedení FNO (značně obměněnému) je na bodě mrazu.

Jaký očekáváte průběh páteční schůzky s ministrem zdravotnictví?
Jsem optimistka. Věřím, že dojde ke zjednání nápravy ku prospěchu všech zaměstnanců, kteří chtějí pracovat v klidu a s důvěrou ve vedení FNO.