DENÍK SLEDUJE

Jednatřicetiletá paní Hana má porodit své první dítě koncem března. Bydlí sice v Ostravě, kde budou i po eventuálním hromadném odchodu lékařů fungovat dvě nemocnice s porodnicemi – vítkovická a fakultní, přesto se bojí, jestli všechno dobře dopadne a vytoužené miminko přijde v pořádku na svět.

„Podle místa bydliště bych měla asi bez problémů porodit v jedné z těch dvou porodnic. Co když ale budou kvůli odchodu doktorů a náporů z ostatních míst kraje, kde porodnice zavřou, přeplněné?“ strachuje se žena.

Vypadá to, že její obavy nejsou zcela bezpředmětné. Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková potvrdila, že pokud lékaři skutečně odejdou, bude složité zajistit péči o novopečené maminky a jejich děti. „Na páteční schůzce představitelů Moravskoslezského kraje se zástupci nemocnic a Lékařského odborového klubu se všichni shodli na tom, že se jeví jako velmi problematické zajištění péče gynekologicko-porodnických oddělení a péče o novorozence,“ řekla Vlčková.

Právě porodníci se totiž k výzvě Děkujeme, odcházíme přihlásili „ve velkém“ a hrozí, že se kvůli tomu budou muset některé porodnice zavřít. „Hledáme neustále řešení, jednali jsme i s praktickými lékaři a ambulantními specialisty,“ podotkla Vlčková s tím, že situací v porodnicích sev úterýzabývá i bezpečnostní rada kraje.

Rezervy nejsou


Podle Vlčkové porodí v Moravskoslezském kraji ročně okolo dvanácti a půl tisíce žen. „Po 1. březnu zcela jistě neomezí svůj provoz Vítkovická nemocnice patřící do zdravotnické skupiny Agel a Fakultní nemocnice Ostrava. Ty ale pochopitelně nemohou zvládnout všechny porody,“ podotkla Vlčková.

Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný konstatoval, že kapacita jejich porodnice je téměř naplněná. „Máme okolo 2400 porodů ročně. Zejména oddělení JIP a neonatologie nejde nafouknout. Žádné velké rezervy nemáme, abychom mohli nahrazovat kapacitu krajských nemocnic,“ tvrdí Oborný.

Mluvčí skupiny Agel Hana Szotkowská uvedla, že při zachování standardní péče o rodičky je Vítkovická nemocnice schopná ročně zvládnout maximálně osmnáct set porodů. „I toto číslo už je na hraně únosnosti. O možnostech, jak pomoci při řešení krize, vedení společnosti Agel jedná, zatím nebudeme zveřejňovat průběh jednání,“ řekla mluvčí s tím, že v nestandardních situacích a po časově omezenou dobu je vítkovická porodnice schopna navýšit svou kapacitu až na dvojnásobek.

Předseda Lékařského odborového klubu v Moravskoslezském kraji Martin Sedláček tvrdí, že lékaři nechtějí nikoho z pacientů ohrozit a ani nikoho strašit. „Nikdo nebude ohrožen, pokud pan ministr zdravotnictví bude jednat. Systém je dlouhodobě neudržitelný, výzvou Děkujeme, odcházíme se dostal do bodu zlomu. Ty problémy, na které upozorňujeme už dlouho, se opravdu musejí řešit,“ míní Sedláček.

Kraj: Odchod lékařů může stopnout investice do nemocnic

Členové pracovního týmu, který byl sestaven v souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme a vede ho náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný, se sešli s představiteli LOK v kraji.

„Chtěli jsme účastníky setkání seznámit s dalšími možnými dopady, které může odchod lékařů na chod krajských nemocnic mít. Kromě problémů v zajištění gynekologicko-porodnických oddělení může dojít k zastavení investic, které podporuje Evropská unie, i investiční činnosti v rámci schváleného rozpočtu kraje. Může to mít i další ekonomický dopad na nemocnice, který souvisí s postupným útlumem, výpadkem služeb a dalšími faktory. Šlo by o nenahraditelný výpadek v řádech desítek milionů korun. Celá akce by měla dopad i na smlouvy všeho druhu, například se zdravotními pojišťovnami, na propouštění ostatního zdravotnického personálu,“ vyjmenovala mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Předseda LOK v Moravskoslezském kraji Michal Sedláček reagoval, že na všechny tyto potíže lékaři upozorňovali již delší dobu. „Všechno to mohou být pro představitele kraje argumenty, se kterými by měli tlačit na ministerstvo zdravotnictví. Aby se udělaly změny, po kterých voláme, které z těch těžce podfinancovaných nemocnic vytvoří normálně fungující zdravotnická zařízení,“ míní Sedláček.
Od března by mohly vzniknout čtyři územní nemocnice

Vyřešit krizi kolem výpovědí lékařů z krajských nemocnic by mohlo alespoň na čas vytvoření takzvaných čtyř územních nemocnic. Do těch by se sloučilo devět špitálů, které jsou kvůli avizovanému hromadnému odchodu doktorů ohroženy a zajišťovaly by zdravotnickou péči pro pacienty. „Spojila by se tak krnovská nemocnice se Slezskou nemocnicí v Opavě, havířovská nemocnice s nemocnicemi v Karviné a v Třinci a nemocnice v Novém Jičíně s nemocnicí v Bílovci. Čtvrtou územní nemocnicí by byla nemocnice Frýdek-Místek, která by v některých odbornostech spolupracovala s Městskou nemocnicí Ostrava,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.