"V nově zrekonstruovaných prostorách Polikliniky je otevřena denně od 16 do 22 h, o víkendech a svátcích od 8 do 22 h. Po 22 h pak zajišťují LPS dětská oddělení nemocnic. U startu pohotovostní ambulance byl na místě i ředitel FNO Jiří Havrlant, přednosta Kliniky dětského lékařství Jan Pavlíček a náměstek primátora města Ostravy Zbyněk Pražák," uvedla v příspěvku s fotkou obou zmíněných mužů na své stránce na sociální síti Facebook FNO (viz níže).

Mapa Fakultní nemocnice Ostrava.Mapa Fakultní nemocnice Ostrava.Zdroj: FN Ostrava_

Lékařskou pohotovostní službu (LPS) pro dospělé bude i nadále zajišťovat Městská nemocnice Ostrava. O dětské pacienty se bude nově starat Fakultní nemocnice Ostrava. Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích bude pomáhat personálně - viz přehled níže.

Od ledna 2023 LPS v Ostravě nově funguje takto:

Pro děti a dorost (do doby dosažení 18 let věku) NOVĚ v upravených prostorách nemocniční polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava na ul. 17. listopadu 1790/5, 708 00 Ostrava-Poruba v pracovní dny v době od 16 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 8 do 22 hodin.

Pro dospělé LPS nadále zajistí Městská nemocnice Ostrava ve stávajících prostorách na ul. Varenská č. 3131/5, 702 00 Ostrava-Moravská Ostrava, a to v pracovní dny od 17 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 8 do 20 hodin.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Po ukončení ordinačních hodin LPS poskytne pacientům v případě potřeby nutnou a neodkladnou zdravotní péči nejbližší zdravotnické zařízení podle bydliště pacienta na příslušném pracovišti dané nemocnice.

Zubní pohotovost (DENTAL EMERGENCY) bude nadále poskytována v areálu společnosti Ridera Sport na ul. Závodní č. 2885/86, 703 00 Ostrava-Vítkovice (za parkovištěm sousedícím s vítkovickým fotbalovým stadionem ze strany ul. Rudná).
Na časovém harmonogramu se také nic nemění, to znamená, že v pracovní dny zde bude zubní LPS poskytována přes noc v době od 18 do 6 hodin a o víkendech a svátcích v nepřetržitém provozu 24 hodin denně.

Po ukončení ordinačních hodin LPS poskytne pacientům nutnou a neodkladnou zdravotní péči nejbližší z uvedených nemocnic podle bydliště pacienta.

Podobu poskytování LPS pro následující tříleté období schválila rada Moravskoslezského kraje 12. prosince  - více zde.

Kompletní zajištění LPS spadá pod Moravskoslezský kraj, který dotuje ze svého rozpočtu její provoz a na její poskytování vypsal veřejnou zakázku. Týkala se všech tří služeb – LPS pro děti a dorost, pro dospělé a zubní pohotovosti, a to na 3 roky od 1. 1. 2023.

Lékařská pohotovost v Městské nemocnici Ostrava. Ilustrační foto.
Konec nejistoty o pohotovost! V Ostravě ji budou provozovat tři nemocnice

K TÉMATU

Městská nemocnice Ostrava Lékařskou pohotovostní službu pro děti a dospělé poskytovala od 1. července 2011.

V roce 2021 se MNO v rámci Lékařské pohotovostní služby postaralo o 7425 dětských a 5891 dospělých pacientů. V prvních deseti měsících letošního roku to byl u dětí téměř stejně vysoký počet ošetřených jako za celý loňský rok (7179) a 4546 dospělých.

Pohled na centrum města z vyhlídkového kola, 28. prosince 2022, Ostrava.
OBRAZEM: To se neomrzí. Podívejte se, takto vypadá Ostrava z vyhlídkového kola

Ještě vyšší zájem o služby LPS byl v době před covidem, kdy LPS v MNO prošlo více než devět tisíc dospělých a téměř 11,5 tisíce dětských pacientů.

Nejvytíženější v případě dětí byla v pracovních dnech doba mezi 17. a 20. hodinou a víkendová dopoledne, stejně jako u dospělých, kteří pohotovost v pracovních dnech využívali nejčastěji mezi 17. a 18. hodinou.