Šumbarský rodák

Jeho rodištěm se stal Šumbark, dnes součást Havířova, dne 6. března 1937. Akademii múzických umění absolvoval v roce 1961 pod vedením profesora Františka Raucha. Už během studií se blýskl na několika mezinárodních klavírních soutěžích.

Koncertní sympozium Leoše Janáčka na Hukvaldech. Na snímku Rudolf Bernatík a Drahomíra Mičková.Odešel klavírní virtuos a pedagog, profesor Rudolf Bernatík.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Po svém návratu do Ostravy začal svou pedagogickou dráhu nejprve na tehdejší Státní konzervatoři (dnes Janáčkova konzervatoř). Od roku 1966 už působil na Katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty jako odborný asistent. V letech 1991 až 1997 stanul jako děkan v čele ostravské Pedagogické fakulty. A právě tehdy položil základ dnešní Fakulty umění Ostravské univerzity.

Tomáš Kopecký a Matyáš Kuboš
Pěšky z Barcelony pro Natálku: cesta ubíhá, sbírka se plní. Kolik je vybráno?

„Moc si vážím mistrovství jeho klavírní hry, s níž se svého času zařadil dokonce mezi špičkové interprety nejenom v Evropě a koncertoval v mnoha zemích naší planety. Ale cením si také jeho manažerského umu, když byl děkanem. A navíc Ruda byl nesmírně slušný a charakterní člověk, nikomu, pokud vím, neublížil,“ sdělila Deníku Eva Mrhačová, někdejší děkanka Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Skvělí žáci

„Pan profesor Rudolf Bernatík vychoval celou řadu vynikajících pianistů a pedagogů klavírní hry, kteří nabyté vědomosti a zkušenosti předávají dále mladším generacím,“ uvedl na adresu zesnulého umělce a pedagoga Lukáš Michel, vedoucí katedry klávesových nástrojů Fakulty umění Ostravské univerzity. Ten, stejně jako třeba světoznámý klavírista Lukáš Vondráček, patřil k Bernatíkovým žákům.

Policie ČR, ilustrační foto.
VIDEO: Falešní policisté oloupili v Ostravě muže. Ti skuteční je záhy dopadli

„Poprvé jsem se setkala s Rudolfem Bernatíkem před lety, kdy jsem ještě žila s hudebním skladatelem Eduardem Dřízgou a kdy mu pan profesor interpretoval jeho Tři česká ronda a já mu u klavíru obracela notový záznam. Byl to nesmírně hodný člověk, měl velmi laskavý humor. Obdivuhodná byla jeho vitalita a aktivita, chodil také velmi často na operní představení. Zkrátka velká a skromná osobnost,“ svěřila se Deníku sopranistka Eva Dřízgová, dlouholetá sólistka opery Národního divadla moravskoslezského a současná docentka na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Zdroj: Youtube

Široký a pestrý repertoár

Rudolf Bernatík se věnoval koncertní i komorní hudbě. V jeho repertoáru byla zastoupena díla Ludwiga van Beethovena, Franze Liszta, Frederyka Chopina, Sergeje Rachmaninova, Bély Bartóka, Bohuslava Martinů a dalších. K odkazu Rudolfa Bernatíka patří bezesporu také založení souboru Musici Moravienses. Hodně spolupracoval i s orchestrem Janáčkovy filharmonie Ostrava a celou řadou dalších ansámblů doma i v zahraničí.

Policie ČR Ostrava, ilustrační foto.
Bezpečnost v Ostravě: více policistů a kamer, větší objasněnost. Problém? Mládež

„Umělecký, pedagogický a manažerský přínos profesora Bernatíka byl enormní. Byl to skromný, pracovitý a inspirativní člověk. Nejenom Ostravská univerzita s jeho odchodem ztrácí velkou osobnost,“ řekl rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Skromný a veselý člověk

Rudolf Bernatík měl fantastický přehled o umění. Nevynechal snad jedinou významnější kulturní událost v Ostravě, pokud jde o hudbu, divadlo, výtvarné umění či literaturu. Byl velmi bezprostřední, nezkazil žádný humor, uměl vyprávět vtipné historky. A když jsem mu pořád vykal po mnohých letech, i poté, kdy jsme se už dobře znali, tak mě lidově „zprdnul“ na tři doby…

Profesor Rudolf Bernatík odešel - podobně jako před léty pan docent Ivo Stolařík – další skvělý duch a rytíř kultury a umění města Ostravy. Nikdo jiný už je nenahradí. Bohužel… A nám je smutno.