Strážníci sbírají stříkačky a jehly pomocí pinzet.

Nejčastěji zasahují v parcích, na zastávkách městské hromadné dopravy a v odlehlých lokalitách, kde si narkomani dělají dýchánky.

Jehly se však objevují i poblíž dětských hřišť, v okolí škol nebo na chodnících, kudy denně projdou stovky lidí.

Deníku to řekla Dana Klišová z ostravské městské policie s tím, že nejvíce případů je hlášeno z městské části Moravská Ostrava, kde strážníci letos zajistili více než 620 jehel a stříkaček.

Přibližně stejný počet hlásí také Ostrava-Jih. S odstupem následují Poruba, Slezská Ostrava a Mariánské Hory a Hulváky. Bezpečno je naopak ve většině malých obvodů.

NepřehlédněteInformace o pohozených jehlách a stříkačkách lze sdělit na bezplatné lince 800 199 922 nebo na bezplatné lince tísňového volání městské policie 156. 

„Reagujeme na podněty občanů, vedení městských obvodů i policistů, se kterými v této oblasti úzce spolupracujeme," doplnila Klišová s tím, že pokud někdo nahlásí nález jehly či stříkačky, strážníci okamžitě vyrážejí na místo. Sběr zajišťují speciálně vyškolení strážníci z operativního oddílu. Všichni jsou očkováni proti žloutence typu A a B.

Při sběru používají kleště, pinzety a gumové rukavice, aby zabránili přímého kontaktu s předměty, které by mohly být infikovány. Věci končí ve speciálních kontejnerech.

Strážníci pravidelně provádějí i kontroly vytipovaných lokalit, kde se pohybují narkomani. V těchto dnech během jedné z akcí zajistili v centrálním městském obvodu sedmnáct jehel a stříkaček.

Nejohroženější skupinou jsou podle Klišové malé děti, pro které strážníci pořádají speciální besedy a přednášky. Na nich je vhodnou formou upozorňují na možná rizika. Varují je také před tím, aby nebezpečné předměty braly do rukou.

„Je potřeba, aby i rodiče s nimi o této problematice hovořili a upozorňovali je na nebezpečí," řekla Klišová.