„Nic z toho ani náhodou v Hrabové nechceme, petice je v obou případech naše poslední záchranná brzda!“ líčí spoluautor Ivo Richter. Obyvatelé se totiž strachují, že spuštění výroby drcené energetické směsi a navíc provozu chemické odlakovny na stejné adrese U Řeky 834 může znamenat jen další hluk, prach a smrad.

Poukazují i na používání kyselin. „Stejnou odlakovnu v Brušperku, dříve uzavřeli kvůli prokazatelným negativním dopadům na životní prostředí. U dětí se tam měly objevovat bolesti hlavy bez zjevných příčin,“ tvrdí petiční výbor. Ten hodlá zabránit změně využití areálu pro lehký průmysl (jeho účel je dnes skladovací a administrativní).

U radnice nachází pochopení. „Máme obrovskou výhodu, že jsme útulnou vesnicí pouze pár minut od centra města. Děláme vše pro zlepšení infrastruktury pro občany. Chceme novou školku, kulturní dům, větší školní družinu… Určitě ne obvod zaplevelit průmyslovou výrobou,“ poznamenává Igor Trávníček z pozice starosty Hrabové.

Petice je adresovaná vedení kraje, města a obvodu. „Je zbytečné posílat ji k nám do Hrabové, avšak doufám, že bude vyslyšena na vyšších místech. My názor vyjádřený peticí sdílíme, podporujeme a především víme, že naším úkolem je dělat maximum proti vzniku jakýchkoliv lokálních znečišťovatelů,“ vzkazuje starosta Trávníček.

Výrobu drcené energetické směsi chystá společnost RPS Ostrava, odstraňování starých nátěrů z hliníkových komponentů v kyselině sírové společnost Odlakovna Silver. A obě argumentují celou řadu dokumentů, posudků a povolení, které by nemohly obdržet, pokud by vyvstaly pochybnosti o možné škodlivosti budovaných provozů.

„Jsme transparentní, od našeho prvotního záměru jsme uskutečnili už mnoho ústupků zejména obyvatelům ulice Na Farském,“ uvádí Michal Pravdík, technický ředitel energetické divize RPS Ostrava. Ta dochází k závěru, jestli námitky proti drtičce nepramení spíše z obav developera vlastnícího v okolí pozemky pro výstavbu domů?

„Velmi nás to mrzí a petice vzniklá z nedostatečné informovanosti bohužel obsahuje také mnoho nepravdivých údajů. Včetně zpráv o Brušperku, kde jsme ukončili činnost nikoliv kvůli zákazu či únikům zdraví nebezpečných látek do okolí, ale z důvodu nevyhovujícího stavebního stavu,“ říká Tomáš Haladej, jednatel Odlakovny Silver.

Hrabovští se každopádně nebojí jít proti průmyslové výrobě, která obtěžuje jejich bydlení. Mají za sebou třeba iniciativu proti smradu z průmyslové zóny na západní straně, za Místeckou ulicí. „Česká inspekce životního prostředí tam vedla i správní řízení. V poslední době se situace obrovsky zlepšila,“ doplňuje radní Radomír Orkáč.