„Přestěhovala jsem se do Výškovic. Je tady hezky, pěkná příroda, blízko les. Jen jedno to tu hyzdí komplex Odra. Je v katastrofálním stavu. Zajímalo by mě, komu patří, a co se s ním bude dělat,“ napsala Deníku Marcela Pawliková. Pan Petr byl v hodnocení Odry mnohem tvrdší. „Už to fakt není sranda, v podstatě to tu padá na hlavu,“ tvrdí čtenář.

Co bude dál?

Kdo za to může? Napraví to někdo? Dobrá vůle nákupní centrum Odra zrekonstruovat je na obou stranách snaží se majitel i radnice. Jenže…

Když před šesti lety společnost 3E Projekt, které většina nemovitostí nyní patří, objekt od města Ostravy spolu s dalšími sedmi vlastníky kupovala, měl její předseda představenstva Martin Eliáš velké plány. Ještě předloni, když už se počet majitelů Odry smrskl na čtyři, sliboval, že Odra projde zásadní rekonstrukcí. „Zachováno zůstane první nadzemní podlaží, zbytek se musí podle doporučení statika zbourat a nově postavit. Celkové náklady na obnovu objektu se vyšplhají na tři sta devadesát milionů korun. Kolem obchodního centra vznikne i nové parkoviště pro sto dvacet aut, časem tu chci i pětipodlažní parkovací dům,“ plánoval Eliáš. Jenže zůstalo jen u těch plánů.

Složité vztahy

K aktuální situaci Odry se Eliáš nevyjádřil, do telefonu začátkem týdne sdělil, že je na Kypru, nabídl Deníku schůzku po návratu z ciziny. Na jaře však naznačil, že problém není v penězích, jak by si mnozí mohli myslet, ale ve složitých majetkoprávních vztazích.
Když před šesti lety společnost 3E Projekt, které většina nemovitostí nyní patří, objekt od města Ostravy spolu s dalšími sedmi vlastníky kupovala, měl její předseda představenstva Martin Eliáš velké plány.

„Zachováno zůstane první nadzemní podlaží, zbytek se musí podle doporučení statika zbourat a nově postavit. Celkové náklady na obnovu objektu se vyšplhají na tři sta devadesát milionů korun. Kolem obchodního centra vznikne i nové parkoviště pro sto dvacet aut, časem tu chci i pětipodlažní parkovací dům,“ plánoval Eliáš. Jenže zůstalo jen u těch plánů.

Starosta Jihu Karel Sibinský (ČSSD)proto nechal znovu právníky posoudit kupní smlouvu.

Nemůže se se spolumajiteli domluvit. Odra je podle něj navíc v tak žalostném stavu, že bude muset jít k zemi celá. Eliáš přitom neporušuje žádná pravidla a dohody. A bude jen na něm, jak se s problémem popere.

Starosta Jihu Karel Sibinský (ČSSD) totiž nechal znovu právníky posoudit kupní smlouvu. „Při uzavírání smlouvy nebyl porušen zákon, ovšem chybí v ní sankční položky za nedodržení smluvních ujednání. Z toho vyplývá, že ji firma dodržuje. Smlouva není nevýhodně uzavřena, ale asi byla uzavřena špatně,“ konstatoval Sibinský s tím, že radnice v této chvíli nemá možnost vývoj Odry ovlivnit. Podle místostarosty Jihu Pavla Planky (ČSSD) se ještě pokusí jednat o možnosti získat objekt zpátky do majetku města. Neoficiálně se však mluví o tom, že i kdyby soukromí vlastníci s převodem souhlasili, obvod nebude mít peníze na její rekonstrukci a nerýsuje se žádný nový zájemce, který by nemovitosti od města koupil.

Kdo za to může?

Kdo před šesti lety Odru soukromým investorům přiklepl? Návrh smlouvy schválilo tehdejší zastupitelstvo. Podle Sibinského ji v zastoupení bývalého starosty Otakara Veřovského (ČSSD) podepsal tehdejší místostarosta Leo Luzar (KSČM), pod kterého spadal majetkový odbor obvodního úřadu.

„Bylo to kolektivní rozhodnutí pětačtyřiceti obvodních zastupitelů. Každý z nich mohl vznést námitku a zasadit se o to, aby ve smlouvě byla jakási pojistka. Nikdo se neozval,“ vysvětlil Luzar s tím, že už v době prodeje byla Odra ve špatném technickém stavu.

„Soukromý vlastník, který působil důvěryhodně a měl solidní plány i finance, byl dobré řešení. Obvod by neměl peníze na to, aby Odru zrekonstruoval. Podívejte se na železňák (obchodní centrum v Horní ulici v Hrabůvce pozn. red.), v jakém stavu je, z většiny patří městu,“ dodal Luzar.

POSTŘEH MIRKY CHLEBOUNOVÉ

Kdo má dostat „po papuli“?

Rozhodování ostravských komunálních politiků sleduji už dlouho. Občas o sobě říkám, že v jejich případě pamatuju Šemíka coby hříbě. Nadělali za tu dobu dost omylů a chyb. Je to normální, všichni jsme jenom lidi a občas se hledáme.

Zastupitelé však mají podstatnou výhodu. Rozhodují kolektivně a mají také kolektivní odpovědnost. Nebo už jste snad viděli, že by za podpis pod zpackanou smlouvou, podivným výběrovým řízením a dalšími průšvihy dostal „po papuli“ konkrétní jedinec?

Za chyby se platí, na pochybení našich zastupitelů však zatím doplácíme my všichni.

 

Další chátrající stavby v Ostravě, do jejichž stavu radnice nemohou moc mluvit

Jatka

Jedna z nejcennějších technických památek v Ostravě – stará jatka z konce 19. století – chátrají v sousedství hypermarketu Bauhaus už hodně dlouho. V polovině devadesátých let je Bauhaus koupil od centrálního městského obvodu zároveň s pozemkem na stavbu svého marketu. Podmínkou získání lukrativní stavební parcely v centru města bylo, že památku do dvou let opraví a najde pro ni využití. To ale Bauhaus dodnes neudělal a město nemá možnost, jak splnění starého slibu vymoci. Nepodařilo se mu dokonce ani prosadit, aby Bauhaus zaplatil téměř půlmilionovou pokutu za to, že jatka neopravil. Ukázalo se, že v kupní smlouvě byla chyba. Nebyly v ní mimo jiné žádné sankce pro případ, že by nový majitel o jatka nepečoval. V minulosti Bauhaus městu nabídl jatka k odkoupení. Město ale nemělo v té době potřebné peníze a cena mu připadala vysoká. Nyní se o této možnosti čas od času znovu jedná. Zatím bezvýsledně.

Skelet

Dostavba objektu naproti Domu kultury města Ostravy, jenž se před více než dvaceti lety začal stavět jako sídlo krajského výboru komunistické strany, se před několika měsíci zasekla a ne a ne se znovu rozjet. Skelet měl být přitom dostavěn už letos. „Udělaly se sanační práce, takže skelet je nyní staticky zajištěný. Samotná dostavba může začít kdykoliv, start je ale závislý na jednáních s potenciálními nájemci. Bez nich to nepůjde,“ přiznala Deníku Silvie Pyszková ze společnosti Red House Development, která nemovitost zhruba před třemi lety odkoupila od města Ostravy za více než padesát milionů korun.

Ostravica-Textilia

Bývalý Módní dům Ostravica-Textilia se měl proměnit v moderní obchodní centrum propojené s novostavbou na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Místo toho stále chátrá a bude asi ještě dlouho. Snad příští rok na jaře s ní vlastník, společnost Amadeus Real, kterému město v roce 2008 přednostně prodalo i sousední pozemky po bývalém Německém domě, začne něco dělat. Zatím zůstalo jen u slibů, že tu vznikne komplex s obchodními prostory, administrativou, službami, kavárnami, restauracemi či tanečním sálem. Vlastník dokonce před časem požádal o povolení k demolici rohové budovy, která se stala součástí obchodního domu až později. Chce na jejím místě postavit repliku.