Už pár dní po volbách se mělo za to, že bude pokračovat stávající čtyřkoalice ve složení ANO, Ostravak, ODS a KDU-ČSL. Vše bylo předjednáno, ladily se detaily. Kuloáry se šířilo vícero termínu podpisu smlouvy. A pak to včera v podvečer přišlo. Dohodu ale překvapivě uzavřelo ANO s Piráty a lidovci.

„Ještě v čase 11.54 se pan primátor ptal, kdo za nás podepisuje koaliční smlouvu, v tu chvíli jsme zřejmě ještě byli její součástí,“ sdělil lídr ODS Zdeněk Nytra spolu s Martinem Štěpánkem. Ostravak na tom byl podobně. Obě uskupení ostatně dle slov svých lídrů měla dlouhé dny za to, že vše je dojednáno a řeší se jen detaily samotného znění třístránkové smlouvy.

Nytra i Lukáš Semerák z Ostravaku proto hovoří o nemilém legitimním překvapení, na které však měl primátor Tomáš Macura z ANO právo.

Prohlášení ODS a Ostravaka. Prohlášení ODS a Ostravaka. Prohlášení ODS a Ostravaka.

„Nyní už chápeme, proč jsme nepodepsali koaliční smlouvu hned. Na pirátském fóru na internetu se totiž objevilo, že od 10. října Piráti jednali s ANO o koalici. Tu jsme přitom měli přislíbenou my s ODS,“ komentuje poslední dění Semerák a hovoří o nefér přístupu primátora.

Ani on, ani zástupci ODS Nytra s Martinem Štěpánkem však nevylučují, že účast jejich stran v koalici je stále možná – pokud je ANO ještě osloví. Oba se však slibem zavázali za to, že buďto do koalice půjdou společně, nebo nikdo. „Můžeme se za to zaručit,“ řekli svorně.

Zároveň kroutí hlavou nad současnými 29 křesly koalice, když dříve uvažovaných více než třicet křesel Macura v minulých týdnech odmítal a žádal silnější koalici čtyř stran.

Vendeta v Moravské Ostravě se nechystáV Moravské Ostravě se počítalo se stejnou trojkoalicí jako ve Slezské Ostravě a na Jihu, tedy ve složení Ostravak, ANO a KDU-ČSL.

„Hnutí ANO nám sdělilo svůj požadavek, že nechtějí trojkoalici, ale čtyřkoalici i s Piráty,“ řekla Deníku starostka obvodu Petra Bernfeldová, proč se jednání zadrhla. Zároveň ale odmítla, že by Ostravak chystal na ANO jakousi vendetu za vyšachování z magistrátu. Zášť odmítl i Lukáš Semerák.

„Čím jdeme v politice níž, je to o vztazích mezi lidmi, ne o stranách. Obvody jsou z velké části autonomní a jednání to neovlivní,“ přislíbil Semerák.