Kromě jejich podoby je často kritizováno umístění a způsob zadávání, nejčastěji bez veřejné soutěže.

Právě těmto tématům bude věnována veřejná debata, která se uskuteční v pondělí od 18 hodin v antikvariát a klubu Fiducia, Nádražní 30 (vstup z Mlýnské ulice).

Akce se zúčastní nezávislý kurátor Jiří Ptáček, umělec Petr Dub, kurátor výstav Tomáš Knoflíček, radní pro architekturu a veřejný prostor městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Lukáš Jansa a náměstkyně primátora města Ostravy Zuzana Bajgarová.

Fenomén "Špinarka"

Největší kritiku, zejména na sociálních sítích, sklidila bezpochyby socha ostravské pěvecké legendy Věry Špinarové u trolejbusové zastávky v Husově sadu. Ta doslova rozdělila krajské město.

close Sochař David Moješčík vytvořil sochu Věry Špinarové která stojí v Husově sadu. info Zdroj: Deník / Pavel Sonnek zoom_in

close Sochař David Moješčík vytvořil sochu Věry Špinarové která stojí v Husově sadu. info Zdroj: Deník / Pavel Sonnek zoom_in
Foto: Snímky z odhalení sochy Věry Špinarové v Ostravě. Autor: Deník/Pavel Sonnek

Fotogalerie: Kontroverzní sochy Davida Mojesčíka v Ostravě

Jedna skupina se urazila a spustila za asistence médií silnou palbu, která možná povede až k odstranění díla Davida Moješčíka. Druhá skupina proti soše v zásadě nic nemá a není slepá k faktu, že se u sochy fotí stovky lidí, kterým nejen pekelně nevadí, ale mnohým se i skutečně líbí.

Ze sochy Věry Špinarové si ve svém videu Umělecká proVěrka v Ostravě utahuje i ostravský bavič Jiří Krhut. Začíná pozvolna, posluchače si však brzy získá:

Umělecká proVěrka v Ostravě. | Video: Jiří Krhut

Fotogalerie: Socha Věry Špinarové se stala terčem vtipů