Zatímco na konci září vyjížděli hasiči v Moravskoslezském kraji k šesti desítkám „srážkových“ událostí, v polovině října to bylo bezmála k 800 případům. Především šlo o čerpání vody, ale také ochranu osob, silnic a objektů před zvýšenými hladinami řek, rybníků, jezer a dalších vodních nádrží.

Použity byly tisíce velkých pytlů s pískem, v Hlučíně, kde se nebezpečně přelévala zdejší štěrkovna, přibylo vedle 500 pytlů s pískem 32 velkých gumových protipovodňových vaků plněných vodou. Lidé a majetek byli včas uchráněni, včetně ohroženého domova pro seniory.

Míst, kde musely být použity pytle s pískem, bylo přitom v Moravskoslezském kraji bezpočet Kozmice, Držkovice, Větřkovice, Kružberk, Dvořisko, Štítina, Odry, Krásné Pole, Horní Lhota či Horní Datyně…

Nejvíce výjezdů přes 400 bylo ve středu 14. 10., od úterního odpoledne 13. 10. do středy 21. 10. 2020 vyjeli moravskoslezští hasiči bezmála k osmi stovkám událostí, především v okrese Opava (210), Ostrava-město (150), Nový Jičín (140), Bruntál (130), Karvinsko (110). Nejklidněji bylo v okrese Frýdek-Místek zhruba s padesátkou výjezdů.

K čerpání vody do sklepů a suterénů rodinných domků, škol, radnic, muzeí, ale i lagun a silnic, vyjeli hasiči 410 krát, nebezpečné stavy odstraňovali 200x, když například uvolňovali koryta řek a potoků od naplavenin (dřeva a bahna), čistili propustky, kanalizace.

I v těchto dnech museli hasiči odstraňovat ve 110 případech popadané a nebezpečné stromy, na monitoring toku vyjeli šedesátkrát. Ve Frýdku-Místku například uvolnili ucpaný propustek, který zabraňoval odtoku vody z dálnice D56.

Několik dní například hasiči z HZS Moravskoslezského kraje přečerpávali vodu z velké laguny, ohrožující rodinné domky v Ostravě-Antošovicích, a to do rybníka Mžíkovec. K dispozici měli velkokapacitní čerpadlo Sigma.

„Pokud nepočítáme neopatrnost starší ženy na břehu Ostravice, která pád do vody nepřežila, je zcela pozitivní to, že říjnová povodňová situace si nevyžádala i díky rychlosti a enormnímu nasazení jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů žádné úmrtí ani žádná významná zranění,“ doplnil ředitel HZS Moravskoslezského kraje brig. gen. Vladimír Vlček.