Příští úterý, den před jednáním zastupitelů města, se má v Ostravě sejít zastupitelský klub ANO, který rozhodne, zda stávající primátor Tomáš Macura dostane důvěru vést město, přestože už není členem hnutí. Bude záležet na názoru 21 členů zastupitelského klubu, zda jej podpoří, či budou trvat na náhradě jiným členem.

Má Tomáš Macura zůstat primátorem Ostravy?
Hlasujte v anketě níže.

Už v úterý Deníku někteří zastupitelé svůj postoj prozradili. Podpořit jej hodlají například starosta centrálního obvodu Petr Veselka, náměstek primátora Karel Malík či sama předsedkyně zastupitelského klubu ANO Kateřina Šebestová, proti je naopak někdejší místostarostka Jihu Hana Tichánková. Tamní starosta Martin Bednář či starostka Poruby Lucie Baranková Vilamová svůj názor nechtějí s předstihem medializovat.

Primátor Ostravy Tomáš Macura. Ilustrační foto.
Primátor Ostravy Macura čeká na ortel zastupitelů ANO. Víme, kdo ho (ne)podpoří

Spekuluje se však, že by nemuselo zůstat jen u jejich svobodné volby – alespoň ne bez snahy ji zvrátit. Což je v rozporu s tím, co proklamují špičky ANO v čele s Alenou Schillerovou či Karlem Havlíčkem. „Centrální hnutí ANO nikdy nezasahovalo do vzniku ani dalšího vývoje koalic v regionech a městech. Nikdy befel nepřišel a také nyní bude záležet čistě na zvolených lidech,“ řekl Deníku také Aleš Juchelka, poslanec ANO.

Obavy primátora

Primátor Tomáš Macura si to však nemyslí. „Tak Alena Schillerová to jenom neříká (že by měl sám z funkce primátora odstoupit, pozn. red.), ona v té věci i reálně koná,“ odmítl na Twitteru Macura, že by se špičky ANO nevměšovaly do dění v Ostravě po jeho vystoupení z hnutí.

Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák ani primátor Macura.
Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák, ani primátor Macura

„Do Ostravy dnes míří hlavní manažer hnutí s jednoznačným zadáním ‚přesvědčit‘ členy zastupitelského klubu o nutnosti zbavení se Macury. A to v zcela rozporu s včerejším prohlášením Karla Havlíčka o nezasahování" dodal primátor.

A rozpoutal diskusi, do níž se zapojil i druhý z „rebelů“ ANO, hejtman Ivo Vondrák. „Včera vystoupil v regionálních zprávách ČT1 Karel Havlíček s tím, že předsednictvo hnutí ANO NEBUDE VSTUPOVAT do rozhodování našich zastupitelstev. Jak to tedy je? To už je lež legitimní součástí ‚nového‘ vedení?" ptá se hejtman.

Hlavní předseda hnutí Jan Richter do Ostravy dnes skutečně míří. Ani zdroje v ANO však nejsou jednotné v tom, za jakým účelem.

„Vím, že dnes pan Richter jede do Ostravy, jeho důvody neznám a nemám se s ním v tuto chvíli setkat,“ řekl Deníku starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář s tím, že v Porubě v podvečer zasedá místní organizace hnutí a je standardní, že manažer se takových schůzí účastní. „Dokonce i v době covidu byl on-line přítomen na našich schůzích,“ dodal Bednář.

Primátor Ostravy Tomáš Macura.
Zůstane primátorem? První muž Ostravy Tomáš Macura končí v ANO

Jak by reagoval, kdyby jej Jan Richter o schůzku narychlo požádal? „Jsem ochoten se setkat s kýmkoli, kdo má zájem diskutovat, a jsem připraven i naslouchat, to ale neznamená, že takový názor automaticky přijmu, vytvořím si na situaci svůj vlastní názor. To jako starosta dělám běžně,“ popsal svůj postoj.

Manažer odmítá spekulace

Setkání s manažerem naopak potvrdil nově zvolený předseda ostravské buňky ANO Richard Vereš. „Dnes pan Richter v Ostravě je, má se setkat se mnou coby oblastním předsedou. Nevím o tom, že by se měl v rámci Ostravy individuálně snažit přesvědčovat členy zastupitelského klubu. Věřím, že všichni mají svůj názor a sdělí ho na jednání klubu,“ vyjádřil Vereš víru ve svobodnou volbu zastupitelů ANO v Ostravě.

Primátor Ostravy Tomáš Macura a politolog Stanislav Balík (ve výřezu).
Politolog Balík: Primátor Ostravy Macura to má promyšlené

Náměstek primátora Karel Malík je v té záležitosti pesimista. „Troufám si potvrdit informaci pana primátora. Jiný zdroj nemám, ale důvěřuji mu. Pan Richter sem jede, mám to potvrzené. A jede sem se zadáním náš klub rozštěpit tak, aby pan primátor Macura skončil. To, co uváděli Karel Havlíček a Alena Schillerová, je v příkrém rozporu s informacemi, které máme, a se zadáním pana Richtera,“ dodal Malík, jenž nedokáže odhadnout, s kým vším by se měl údajně manažer setkat nebo jakou taktiku zvolí.

Jan Richter jakékoli spekulace odmítá. „Nesmysl. Jedu na místo, abych zjistil, jaká je v tamní organizaci situace, což je práce hlavního manažera hnutí. Bylo by naopak divné, pokud bych tam nejel,“ uvedl pro Deník prostřednictvím textové zprávy.

Ostravu čeká perný a nejistý týden.

Deník již dříve zjišťoval názory těch, kteří o jeho osudu rozhodnou, i dalších politiků z řad ANO - více zde.